Noodid

Noodikogu loodi Rahvusraamatukogus 1945. aastal, kui üleliidulise sundeksemplarina hakkas raamatukokku laekuma noodiväljaandeid. Nii kujunes esinduslik kogu nõukogude perioodil ilmunud vokaal- ja instrumentaalmuusikast.
Eestis välja antud noote on raamatukogusse hangitud Sundeksemplariseaduse alusel aga juba alates 1935. aastast, kui rahvusteaviku kogumise ja säilitamise eesmärgil loodi arhiivkogu. 

Vanimad Eestis ilmunud kunstmuusika noodid pärinevad 1810-ndaist aastaist. Need on kahe Tartus tegutsenud baltisaksa helilooja teosed – August Heinrich von Weyrauchi menuetid klaverile ja Johann Friedrich Bonneval La Trobe’i laulud klaverisaatega. A. H. von Weyrauch, Six menuets pour le piano-forte. Dorpat, [1818].

Rahvusraamatukogus leiduvad vanimad välismaised nooditrükised on 18. sajandi saksa heliloojate Anton Schweitzeri ja Johann Christoph Friedrich Bachi teoste väljaanded, mis on ilmunud Leipzigis 1774 ja Riias 1776. Haruldaste nootide hulgas väärib märkimist ka Georg Friedrich Händeli ooperi „Rinaldo“ avamängu ja aariate käsikiri aastast 1711, mis on kirjutatud Londonis Händeli kopisti poolt. G. F. Händel, Arie dell' Opera di Rinaldo. London, [1711]. 

 

Praeguseks on Rahvusraamatukogus üle 135 000 noodi, mida hoitakse põhi-, arhiiv- ja harulduste kogus. Suurema osa moodustab lääne klassikalise muusika literatuur läbi sajandite, komplekteeritakse aga ka džässi ja roki kullafondi kuuluvat repertuaari.
Klassika kõrval täiendatakse kogu järjepanu kaasaegse muusikaga, sealhulgas näiteks Arvo Pärdi, René Eespere, Erkki-Sven Tüüri, Tõnu Kõrvitsa, Pärt Uusbergi jt eesti ja välismaiste heliloojate teostega. Ühe väiksema, aga väga väärtusliku osa noodikogus moodustavad kogutud teoste sarjad, mille hulgas on esindatud näiteks Eduard Tubin, Jean Sibelius, Edvard Grieg, Johannes Brahms, Anton Bruckner, Pjotr Tšaikovski, Dmitri Šostakovitš, Sergei Prokofjev jt. tuntud heliloojad.

Huvitavaid ja haruldasi noote sisaldavad ka Eesti heliloojate ja muusikute – Mart Saare, Cyrillus Kreegi, Eduard Tubina, Veljo Tormise, Gustav Ernesaksa, Tiit Kuusiku ja Hendrik Krummi – isikukogud.

Noodid on leitavad E-kataloog ESTER vahendusel.

Eesti noodid leiab kiiremini Eesti rahvusbibliograafia andmebaasis.

Rohkem infot muusikasaali konsultandilt.