Rahvusraamatukogu näitused

Näitused

Eesti Rahvusraamatukogu galeriides tutvustatakse pikaajalise traditsioonina Eesti Rahvusraamatukogu kogusid, Eesti kultuuripärandit ja väliskultuuri. Eri korrustel paiknevad seitse galeriid loovad mitmekülgseid võimalusi näituste eksponeerimiseks. Saalidele ainuomase paekivise aktsendi on loonud hoone arhitekt Raine Karp, sisekujunduse autor on disainer Sulev Vahtra.

Vaata ajutisi näituseid sündmuste kalendrist

Lugemissaalide väljapanekud

Harulduste ja arhiivkogu, humanitaarteaduste, õigusteaduse, infokeskuses, muusika- ja kunstisaalis ning Euroopa Liidu infokeskuses on võimalus tutvuda rahvusraamatukokku jõudnud uudiskirjandusega ning teemaväljapanekutega.

 

 

Rändnäitused

Eesti Rahvusraamatukogu poolt koostatud näitustest on võimalik tellida järgmiseid ekspositsioone:

  • Eesti kauneimad raamatud

Traditsioonilise iga-aastase konkurss-näituse „25 kauneimat Eesti raamatut“ ja „5 kauneimat Eesti lasteraamatut“ rändekspositsioon Eesti raamatukunsti konkursi võidutöödest. Konkurssi korraldavad Eesti Rahvusraamatukogu, Eesti Kujundusgraafikute Liit ja Eesti Kirjastuste Liit eesmärgiga väärtustada kaunilt kujundatud raamatuid kui vaimse kultuuri osa. Võitnud trükised osalevad ka iga-aastastel Balti ja Frankfurdi raamatumessidel.

  • Marie Under 135

Marie Underi sünniaastapäevale pühendatud rändnäitus koosneb 12 stendist, mis annavad arvukate illustratsioonidega ülevaate Underi elust ja loomingust.

Koostaja: Tiina Ritson
Kujundaja: Tiiu Laur
Keel: eesti
Formaat: 12 paneeli (100 x 100 cm)
Valmimisaasta: 2018, 2008

  • Metsiku „pibliotek”: ühe ärkamisaegse raamatukogu lugu

Metsiku raamatukogu on üks esimesi eesti talupoegade asutatud laenuraamatukogusid. 2. veebruaril 1872. aastal kogunes Metsiku koolimajja salgake Metsiku küla ja selle ümbruskonna ärksamaid mehi. Asutati Metsiku Õppija Selts, mille esmaülesandeks sai laenuraamatukogu (ehk „pibliotegi”, nagu seisab protokollis) pidamine. 1968. aastal osteti peaaegu terviklikult säilinud ainulaadne raamatukogu Pruulide järglastelt Eesti Rahvusraamatukogule. Rändnäitus tutvustabki Metsiku raamatukogu – ühte esimest eesti talupoegade asutatud laenuraamatukogu.

Koostajad: Sirje Lusmägi, Liis Tamm, Kaire Lass
Kujundaja: Tiiu Laur
Keel: eesti
Formaat: 5-6 paneeli (85 x 120 cm)
Valmimisaasta: 2014

  • Jaan Poska ja Tartu rahu

Näitus on pühendatud Eesti riigimehe, poliitiku ja advokaadi Jaan Poska 90. surma-aastapäevale ning tema tegevusele Tartu rahukõnelustel. Eesti Ajalooarhiivi, Eesti Riigiarhiivi, Tallinna Linnaarhiivi, SA Jaan Poska Mälestusfondi, Välisministeeriumi ja Eesti Rahvusraamatukogu koostöös valminud ekspositsioon annab ülevaate Jaan Poska tööst Tallinna linnapeana, Venemaa Ajutise Valitsuse komissarina, välisministrina ja Tartu rahukõneluste juhina.

Koostaja: Küllo Arjakas
Kujundaja: Tiiu Laur
Keel: eesti ja vene
Formaat: 15 raamitud paneeli (90 x 110 cm)
Valmimisaasta: 2010

  • Kaart ja Kaart – ajareis Tallinnas

Euroopa kultuuripealinna Tallinn 2011 toel valminud rändnäitus kajastab Eesti Rahvusraamatukogu kogudes olevaid linnaplaane ja postkaarte alates 19. saj. keskpaigast kuni tänapäevani. Näitus annab ülevaate, kuidas on muutunud Tallinna roll, välisilme, valitsejad ja elanikud, aga ka see, kuidas on linna jäädvustatud plaanidele ja postkaartidele ning millisena on seda tahetud tutvustada külalistele. Eksponeeritud linnaplaanid ja postkaardid pärinevad Eesti Rahvusraamatukogu kogudest. Vanim neist on 1856. aastal ilmunud esimene trükitud Tallinna linnaplaan Geometrischer plan der Gouvernements-Stadt Reval. Linnaplaane illustreerivad vaatepostkaardid, mis on sageli ainuke allikas mõne omaaegse esindusliku hoone või haruldase ansambli kohta.

Koostaja: Robert Nerman, Ivar Treikelder, Tiina Kruup
Kujundaja: Katrin Kaev 
Keel: eesti ja inglise
Formaat: 13 paneeli (100 x 120 cm)
Valmimisaasta: 2010

  • Eesti riiklikud teenetemärgid

Rändekspositsioon valmis Eesti Vabariigi 90. juubeliks. Näitus annab ülevaate Eesti riiklike teenetemärkide tekkest, nende ajaloost ja tänapäevast. Eksponeeritud on hulk haruldasi ja laiemale avalikkusele tundmatuid dokumente ning fotosid. Näituse koostamisel on kasutatud lisaks Rahvusraamatukogu kogudele ka materjale Eesti Filmiarhiivist, Eesti Riigiarhiivist ja Eesti Ajaloomuuseumist.

Koostaja: Lea Hein
Kujundaja: Tiiu Laur
Keel: eesti
Formaat: 15 raamitud paneeli (100 x 110 cm)
Valmimisaasta: 2008

  • Kasuline kokaraamat

Näitus annab ülevaate eesti kokaraamatute ajaloost. Esindatud on eestikeelsed kokaraamatud alates esimesest (1781) kuni 1940. aastani.

Koostajad: Urve Sildre, Helle Remmelt
Kujundaja: Jaana Kool
Keel: eesti ja inglise 
Formaat: 12 riputatavat paneeli (100 x 115 cm)
Valmimisaasta: 2007

  • Seitse sammu Soome-Eesti sillal

Näitusega tähistatakse Soome ja Eesti vahelise vaimse koostöö konventsiooni 70., Tuglase Seltsi 25. ning Soome Vabariigi ja Eesti Vabariigi 90. juubeliaastat. Ekspositsioon on valminud Eesti Kultuuriministeeriumi, Soome Suursaatkonna, Eesti Rahvusraamatukogu ja Soome Instituudi koostööna.

Koostajad: Rein Veidemann, Henni Ilomäki, Arja Korhonen
Kujundaja: Jaana Kool
Keel: eesti ja soome
Formaat: 15 riputatavat paneeli (100 x 110 cm)
Valmimisaasta: 2007

 

Rändnäituste tellimiseks kontakteeru: expo@nlib.ee.