Viis lihtsat sammu kooli- või ülikoolitöö tegemiseks | Eesti Rahvusraamatukogu

Viis lihtsat sammu kooli- või ülikoolitöö tegemiseks

15.04.2020

Avaldame saladuse - teenused, mida sa veel ei teadnud, kuid millest saavad su parimad sõbrad! 

Eesti Rahvusraamatukogu soovitab 5 lihtsat sammu (üli)õpilastele, mis aitavad kooli- ja lõputööde tegemisel teemakohase materjali leidmisega. 

1. samm – Küsi meilt ja me aitame 

Meie teenus Küsi meilt! aitab sul orienteeruda oma valitud valdkonnas. Raamatukogu infospetsialistid otsivad välja erinevaid materjale alates raamatutest, ajalehtedest, ajakirjadest kuni faktide, fotode jms; koostavad kirjanduse teemanimestikke; täpsustavad raamatute, artiklite jt infoallikate ilmumisandmeid. Uuri lähemalt: https://www.nlib.ee/et/vajad-abi-infootsingul 

2. samm – Otsinguportaal ehk otsi ühest kohast 

Rahvusraamatukogu kasutajana pääsed Otsinguportaali kaudu paljudesse andmebaasidesse, kuhu muudmoodi on ligipääs raskendatud.  Sealt leiab teadusartikleid, e-raamatuid, noote, pilte, kaarte jpm. 

Rahvusraamatukogu kasutajaks saad registreerida veebis ID-kaardi või  Mobiili-IDga. Registreerida saad siin: https://sso.nlib.ee/register.  

Vaata ka videojuhendit, kuidas Otsinguportaali kasutada.  

Kui vajad abi, vaata 5. sammu! 

3. samm – Vii raamat koju 

Kuigi riigis on eriolukord, siis Eesti Rahvusraamatukogu laenab raamatuid edasi inimkontaktivabalt. 

Seda saab teha: 

  1. E-kataloogi ESTER kaudu
  2. Võttes raamatukoguga otse ühendust (teenindus E-R 10.00-17.00)  

Eriolukorra ajal on võimalik laenata ka neid lugemissaalides asuvaid raamatuid ja noodikogu noote, millel on e-kataloogis ESTER juures märge “KOHAL” või “KOHALKASUTUS”. Neid ei saa läbi ESTERi tellida, nende tellimissoov tuleb saata aadressil info@nlib.ee, helistada 6307 100 või kirjutada raamatukogu veebilehel olevasse vestlusaknasse. Tellida ei saa hoidlas asuvaid kohalkasutamiseks mõeldud raamatuid. Küll aga nende viimaste puhul aitab sind järgmine samm. 

4. samm – Telli teosest koopia 

Kui on teoseid, mida me koju laenata ei saa, siis on võimalik sul tellida neist koopia. Digitaalkoopiat saab tellida kõigist rahvusraamatukogu kogudes leiduvatest trükistest. Teostest, millele autoriõigused kehtivad, saab digitaalkoopiaid tellida ainult isikliku kasutamise või õppe- ja teadustöö eesmärgil. Loe lisaks: https://www.nlib.ee/koopiateenus 

5. samm – Võta meiega julgelt ühendust ja aitame ning toetame sind eelpool nimetatud sammudes.  

Meie infospetsialistidega saad suhelda telefoni 6307 100 ja meili info@nlib.ee teel; abi saab ka kodulehe vestlusaknast. 

---
Kui soovid oma infootsimise oskuseid lihvida, siis oleme loonud infootsingu harjutamiseks e-materjalid. Infootsing – see on imelihtne! koondab praktilisi otsinippe ning erinevat tüüpi infootsingu harjutusi interneti otsisüsteemides  (Google Scholar ja Google Books), e-kataloogis ESTER ning e-raamatukogu kogudes (digitaalarhiiv DIGAR, portaal DIGAR Eesti artiklid, rahvusraamatukogu otsinguportaal). Materjal on loodud viisil, mis võimaldab sul tutvuda kogu materjali või ainult sind huvitavate otsisüsteemidega. Boonuseks on test, mis võimaldab sul oma infootsinguga seonduvaid teadmisi kontrollida.