Selgusid kõige tõetruumad valeuudised | Eesti Rahvusraamatukogu

Selgusid kõige tõetruumad valeuudised

26.03.2021

Rahvusraamatukogu korraldas üle-euroopalise meediapädevuse nädala raames koolinoortele konkursi “Mind õnge ei võta”, selgitamaks välja kõige tõetruumad valeuudised. Nüüd on selgunud žürii ja hääletajate lemmikud.

Konkursil osalemiseks tuli õpilasel või õpilaste rühmal kirjutada üks valel põhinev tekst või luua humoorikas pettepilt, et näidata ka teistele, kui lihtne on valeinfot luua ja jagada. Konkursile laekus 123 tööd 25 erinevast koolist üle Eesti.  

Rahvusraamatukogu haridustegevuse kuraatori Pille Slabina sõnul on noorte loovus ja hea huumorimeel hämmastav. “Eraldi sooviksin välja tuua konkursitööde kõrget kvaliteeti – enamik töid oli suurepärase teostusega nii sisult kui vormilt. Kui konkurssi välja töötades oli meil pisuke kahtlus, kas on ikka õige lasta tänases valeuudistest kubisevas maailmas veel valesid juurde toota, siis konkursitöid vaadates võib öelda, et ka läbi tagurpidise loogika on võimalik suurepäraselt õppida,” lausus Slabina.  

Rahvusraamatukogu kolleegidest koosnev žürii valis välja:  

  • Žürii lemmik: Annette Maria Hermaküla, 11. klass, Tallinna 21. Kool, tööga "Uskumatu: Kakerdise rabast avastati põlisliivlased" 
  • Žürii eripreemia: Henri Mill ja Ralf Martin Mill, 5. klass, Emili Kool, töödega "Piltuudis: lemmikloomapäev loomaaias" ja "Eesti start-up on valmis saanud mõtetelugemise tarkvara, mis on kuu lõpuni kõigile tasuta" 

Toimus ka avalik hääletus, kus iga soovija sai oma lemmiku(te) poolt hääle anda. Publikuhääletusele valis žürii 24 tööd, mille poolt hääletati kokku 3961 korral. Enim hääli saanud töö kogus 488 häält. Esikolmik: 

  • I koht: Annmari Raud, Rahel Aurelia Strauss, Demis Teral, 11. klass, Läänemaa Ühisgümnaasium "Šokk!! Eesti ja kogu Põhja-Euroopa suurim rändrahn murenes"
  • II koht: Aia Adele Narits, 10. klass, Hugo Treffneri Gümnaasium "Delfiinid Pärnu lahes"
  • III koht: Hanna-Lotta Kubi, Joanna Roopa, 11. klass, Tallinna 21. Kool "Keerulisel Covid19-st mõjutatud ajal toovad teadlased meieni positiivsed uudised – levimas on uus viirus"

Parimad valeuudised leiab siit lingilt!

Lisainfo ja küsimused: press@nlib.ee