Rahvusraamatukogu selgitab välja kõige tõetruumad valeuudised | Eesti Rahvusraamatukogu

Rahvusraamatukogu selgitab välja kõige tõetruumad valeuudised

22.03.2021

Algab kõige tõetruumate valeuudiste üle-eestilise konkursi avalik hindamisvoor. Rahvusraamatukogu korraldatud konkursi “Mind õnge ei võta” raames selgitatakse välja kõige ehedamad valeuudised. Kõikidel huvilistel on võimalus oma lemmiku töö poolt hääletada. Konkurss toimub üle-euroopalise meediapädevuse nädala raames. 

Konkursil osalemiseks tuli õpilasel või õpilaste rühmal kirjutada ise üks valel põhinev tekst või luua humoorikas pettepilt, et näidata ka teistele, kui lihtne on valeinfot luua ja jagada. Kõikide laekunud tööde hulgast valis Rahvusraamatukogu žürii välja silmapaistvamad.  

Kõiki žürii poolt esiletõstetud töid on võimalik vaadata ja 22.–25. märtsini lemmiku poolt hääletada SIIN. Võitjad kuulutame välja veebiarutelul, kus analüüsime lühidalt konkursile saadetud töid ning toome välja tunnused, mis teeb nendest uudistest valeuudise. Arutelu toimub reedel, 26. märtsil kell 10.00 Rahvusraamatukogu YouTube'i kanalil.

Rahvusraamatukogu haridustegevuse kuraatori Pille Slabina sõnul on noorte meediapädevuse ja kriitilise mõtlemise arendamine väga oluline. “Meid ümbritseb igapäevaselt niivõrd suur hulk infot ja olulise teabe eraldamiseks ebaolulisest on tarvis kriitilist meelt. Rahvusraamatukogu tegeleb meediapädevuse teemadega igapäevaselt, muuhulgas kogume kirjandust infomanipulatsioonide ja desinformatsiooni kohta, loome meediapädevusega seonduvaid e-mänge ja -õppematerjale, viime läbi meediapädevuse haridusprogramme ning veebitunde koolidele. Pandeemia ajal on just meediapädevust puudutavad veebimaterjalid ja -tunnid olnud väga populaarsed,” ütles Slabina. 

Rahvusraamatukogu hariduskeskuse veebipesast leiab erinevad mängud ja õppematerjalid, mis on tasuta kättesaadavad kõigile huvilistele. Veebipesas on ka spetsiaalselt meediapädevuse nädalaks koostatud Pildimäng, kus saab end proovile panna pildimanipulatsioonide ära tundmises.  

22.–28. märtsil 2021 toimub järjekorras juba kolmas meediapädevuse nädal, mis on seotud Euroopa Komisjoni algatatud üle-euroopalise meediapädevuse nädalaga. Meediapädevuse nädala eestvedajateks Eestis on Haridus- ja Teadusministeerium, Haridus- ja Noorteamet ning Riigikantselei. 

Lisainfo ja küsimused: press@nlib.ee