Rahvusraamatukogu näituse „Keelu alla!” lõpetab filmiõhtu Vabamus | Eesti Rahvusraamatukogu

Rahvusraamatukogu näituse „Keelu alla!” lõpetab filmiõhtu Vabamus

9.10.2018

Neljapäeval, 18. oktoobril ühendavad Eesti Rahvusraamatukogu ning okupatsioonide ja vabaduse muuseum Vabamu jõud, et lõpetada Balti riikide juubeleid tähistav näitus „Keelu alla! Balti raamat 1918–1940”.

Esimene osa päevast on pühendatud õpilastele, kes teevad „Keelu alla!” näitusel ringkäigu Rahvusraamatukogus ning võtavad osa töötoast „Protest ja vabadus” Vabamus.

Õhtul toimub Vabamus filmi- ja vestlusõhtu Ilmar Taskaga, kuhu on kõik oodatud. Linastub lühifilm „Pobeda” (2017), mis on tehtud Ilmar Taska teose „Pobeda 1946” ainetel. Filmi lavastas Vladislav Mukovnin, produtseeris Diana Põdra ja tootis Tallinna Ülikooli Balti filmi, meedia, kunstide ja kommunikatsiooni instituut. Film on eestikeelsete subtiitritega. Järgneb vestlusõhtu Ilmar Taskaga, keda usutleb kirjandusteadlane Aija Sakova.

Ilmar Taska novell „Pobeda“ võitis Loomingu aastaauhinna ja sellest on välja arendatud romaan „Pobeda 1946“, mis on nüüdseks tõlgitud ka inglise, saksa, soome, taani, läti, leedu ja vene keelde. Ilmar Taska debüütromaan „Pobeda 1946“ räägib ühe väikese poisi loo, kes on Eestis jäänud Stalini režiimi meelevalda.

Vestlusõhtu käigus näidatakse ka filmiklippi Ungari peagi valmivast lühifilmist „Bussijuht“, mis on samuti Taska raamatu põhjal vändatud ning mille lavastaja on David Borbas. Film on ingliskeelsete subtiitritega.

Filmi- ja vestlusõhtu Ilmar Taskaga toimub 18. oktoobril kell 18.00 okupatsioonide ja vabaduse muuseumis Vabamus (Toompea 8). Sissepääs filmiõhtule on tasuta. Üritus kestab orienteeruvalt 1,5 tundi.

„Keelu alla! Balti raamat 1918–1940“ ei ole näitus Nõukogude ajal keelatud raamatutest.

Metafoorselt viitab näituse pealkiri viiekümneks aastaks keelu alla läinud ajastule, mille märgid peegelduvad raamatutes. Paljude teoste elu jätkus vargsi kodustes, enda teada hoitud raamatukogudes, kus nad jutustasid lugejaile ühe kadunud maailma rikkustest.

Näitus avati esimesena selle aasta märtsis Leedu Rahvusraamatukogus, novembris rändab näitus edasi Läti Rahvusraamatukokku. Eesti, Läti ja Leedu Vabariigi juubeleid tähistavat näitust saab uudistada Eesti Rahvusraamatukogu peanäitusesaalis 25. oktoobrini.

 

Lisainfo:

Margus Veimann, Rahvusraamatukogu turundusspetsialist, Margus.Veimann@nlib.ee

Liis Meriküll, okupatsioonide ja vabaduse muuseumi Vabamu turundus- ja kommunikatsioonispetsialist, liis@vabamu.ee