Näitus Reliure d´Art. Prantsuse kirjandus eesti köites  | Eesti Rahvusraamatukogu

Näitus Reliure d´Art. Prantsuse kirjandus eesti köites 

28.09.2021

Alates 23. septembrist on Rahvusraamatukogu trepigaleriis ja harulduste kogu näitusesaalis avatud Eesti Nahakunstnike Liidu näitus Reliure d´Art. Prantsuse kirjandus eesti köites.

Näituse ajendiks on Prantsusmaal Saint-Jean-de-Luz´is ja Saint-Rémy-lès-Chevreuse´is alates 1991. aastast iga kahe aasta järel toimuvad rahvusvahelised köitekunsti konkurss-näitused Biennales Mondiales de la Reliure d´Art.

Eesti kunstnikud on biennaalidel osalenud alates 1997. aastast, kokku 205 köitega 81 autorilt ja pälvinud korduvalt rahvusvahelist tunnustust erinevate auhindadega (17 auhinda, sh peapreemia 2009. aastal). Prantsuse kirjandusteosed on trükitud ajaloolisel trükipressimeetodil kvaliteetsele arhiivipaberile ja eesti kunstnike poolt tõlgendatud väga erinevaid tehnikaid ja materjale kasutades eksklusiivseteks ainueksemplarilisteks köideteks.

60 eesti kunstniku teosed

Nende hulgas on ka kolmel biennaalil osalenud EKA nahakunsti osakonna üliõpilaste põnevad eksperimentaalsed katsetused (sh 2009. a biennaali peavõit – Prix de l´Union Européenne). Esindatud on J. Verne, V. Hugo, Ch. Perrault, La Fontaine, M. Leblanc, A. Camus ja mitmed teised olulised prantsuse kirjanikud (kokku 12 autorit).

Näitusel on eksponeeritud 128 köidet 60 eesti kunstnikult. Ekspositsiooni osaks on ka iga kirjanikku ja tema teost tutvustav tekst.  
Ühtlasi on tegemist viimase näitusega Rahvusraamatukogus enne hoone rekonstrueerimistööde algust ja ajutisse koju kolimist Narva mnt 11 aadressil. 

Koostööpartnerid: Eesti Rahvusraamatukogu, Prantsusmaa biennaalide korraldaja, Biennales Mondiales de la Reliure d`Art, Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum,
Eesti Kunstiakadeemia aksessuaari- ja köitedisaini osakond.

Näitust on toetanud Eesti Kultuurkapital ning näitus jääb avatuks 3. detsembrini.


FOTOGALERII

Fotode autor Roman-Sten Tõnissoo