Moldova nüüdiskunst Rahvusraamatukogus

17.09.2019

Alates kolmapäevast, 18. septembrist on Rahvusraamatukogu peanäitusesaalis avatud moldova kunstniku Simion Zamşa näitus "L´art ou du jeu?...".

Näituse korraldab Moldova Vabariigi suursaatkond Moldova Vabariigi 28. aastapäeva ja rahvuskultuuride päevade raames koostöös Tallinna Linnavalitsuse ja Eesti Rahvusraamatukoguga. 

Näitusel on eksponeeritud väike läbilõige moldova skulptori, maalikunstniku ja graafiku Simion Zamşa viljakast loometeest. Zamşa on pidanud end ennekõike just postmodernistlikuks maalijaks. Tema töödes pakub huvi abstraktsete kujutiste ja materjalide keeruka kombinatsiooni abil saadud vormide sümboolika ning keskendumine mitte niivõrd objektile endale, vaid ümbritsevale atmosfäärile ja selle loodud vaimsusele.

Simion Zamşa positsioneerib end eelkõige kunstnikuna, kes on ka silmapaistev joonistaja, kuid samas ei saa jätta tunnustamata autori säravat annet ka muudes valdkondades. Tema erialaseid arvamusi on avaldatud mitmetes sotsiaal-kultuurilistes ajakirjades, tema illustratsioone, eriti rahvaluuleteoste illustreerimise eripära hinnatakse kõrgelt, samuti tema argumente kaasaegse kunsti vormide ja tänapäevase maailmatunnetuse kohta, mis on loonud talle väga erilise positsiooni Moldova kunstimaailma arvamusliidrina. 2016. aastal pälvis Zamşa Moldova Vabariigi riikliku preemia.

Ta on osalenud paljudel riiklikel ja rahvusvahelistel näitustel, kus on pälvinud erinevaid auhindu. Alates 1990. aastast on ta Chișinău Ion Creangă Riikliku Pedagoogikaülikooli kaunite kunstide ja disainiteaduskonna professor ja õppejõud. 1990. aastal sai temast ka Moldova skulptorite liidu liige.

Näitus jääb avatuks 30. septembrini 2019.

 

Lisainfo:

Lea Hein, projektijuht, Lea.Hein@nlib.ee

Kerti Kulper, kommunikatsioonispetsialist, Kerti.Kulper@nlib.ee