E-laenutus ja Raamatukapp töötavad edasi 

15.03.2020

Rahvusraamatukogu e-laenutus, mis lubab tellida teoseid digitaalselt õues asuvasse Raamatukappi, töötab edasi. Järgmise nädala alguseks vaatab raamatukogu üle ka laenutusteenuse tervikuna ning hindab, kuidas oleks teenust võimalik veel pakkuda vastutustundlikult ja tervist kaitsval viisil. 

Raamatuid saab Raamatukappi tellida ESTERi keskkonnas, kus tellimise valikust tuleb võtta “RR Raamatukapp”. Kui raamat on kappi jõudnud, tuleb laenutajale e-kiri. Raamatukapist saab tellitud teavikud kätte ID-kaardi või Rahvusraamatukogu lugejakaardiga. Raamatukappi on ööpäevaringselt võimalik raamatuid ka tagastada.

Raamatukapp asub õues Rahvusraamatukogu peasissekäigu kõrval – see näeb välja ja töötab nagu tavaline pakiautomaat! Raamatukappi on võimalik kasutada täiesti inimkontaktivabalt.   

Raamatukappi saab raamatut tellida igal ajal. Eriolukorra kestel täidetakse ja tühjendatakse Raamatukappi esmaspäevast reedeni iga kahe tunni tagant ajavahemikus 9.00–17.00. 

Olukord laenutusteenuse pakkumisel võib muutuda sõltuvalt ohu- ja riskihinnangutest. Kõikidest muudatustest annab raamatukogu alati esimesel võimalusel teada meedia, kodulehe, sotsiaalmeedia ja lugejapostituste vahendusel. 

Laenutustähtajad pikenevad ja kontaktivaba laenutusteenus laieneb

Rahvusraamatukogu pikendab kõik laenutustähtajad alates 12. märtsist kuni 5. maini. Seega ei pea tõttama oma raamatuid tagasi tooma.

Raamatuid on võimalik jätkuvalt tellida ESTERi keskkonna vahendusel ja kätte saab need alates tänasest lisaks Raamatukapile ka Rahvusraamatukogu fuajeest lauapealt nimeliste pakkidena. Mõlemad lahendused on inimkontaktivabad.  

Rahvusraamatukogu peab väga oluliseks enda töötajate ning külastajate tervist ning koroonaviiruse leviku takistamist. Igapäevatöös jälgib raamatukogu valitsuse, terviseameti ja teiste ametkondade soovitusi ja ettekirjutusi.  

Lugemishuvilised saavad kasutada ka raamatukogu digikanaleid  

Digitaalarhiivist DIGAR leiab suure hulga digitaliseeritud materjale nagu raamatuid, pildimaterjali jms – https://www.digar.ee/arhiiv 

DIGAR Eesti arhiivist leiab vanemaid digitaliseeritud ajalehti ja ajakirju. Seal on kokku kättesaadav ca 390 000 väljaannet, mis sisaldavad enam kui 3.7 miljonit  lehekülge ja 6.4 miljonit artiklit – https://dea.digar.ee/cgi-bin/dea  

Rahvusraamatukogu otsinguportaalist saab otsida pea kõikide raamatukogu kollektsioonide lõikes – portaal.nlib.ee  

ESTERi laenutuskeskkond: https://www.ester.ee/search~S7*est 

 

Lisainfo ja päringud: press@nlib.ee