Tudengi (viimase minuti) abipakett | Eesti Rahvusraamatukogu

Tudengi (viimase minuti) abipakett 

Teame, et olete tublid ja infootsingus praeguseks kindlasti juba kõrgemal tasemel. Aga pandeemia-aegne eksamisessioon on tavalistest üliõpilase ülesannetest ka veidi ekstreemsem.  

Seega tuleme appi nelja teenusega, mis õppuri elu lihtsamaks teevad ja loodetavasti ööaja puhkamise tarvis jätavad. 

1) Rahvusvahelised andmebaasid 

Anname sulle tasuta ligipääsu suurele hulgale teadusandmebaasidele, kust leiad vajaliku materjali, et kool lõpetada või teadustöös uuele tasemele jõuda. 

Andmebaasidesse pääsed läbi rahvusraamatukogu otsinguportaali (portaal.nlib.ee) ning sisse logimiseks on tarvis vaid
ID-kaarti. Ei mingit proxidega mässamist! 

2) Abi info otsimisel 

Tule infonõustamisele, et saada paremaks info otsijaks ning leida materjale essee, uurimistöö või muu kooliülesande jaoks. Nõustamine kestab tund aega ning selle vältel aitab meie infospetsialist sul erialast infot leida ning õpetab teadusandmebaasidest kiirelt vajalikke allikaid otsima. 

Infonõustamisest on kasu, kui: 

  • kirjutad uurimis- või lõputööd ning vajad abi, et leida teemaga seotud raamatuid ja artikleid;   

  • tahad õppida kasutama erinevaid andmebaase või saada rohkem teada raamatukogu teenustest;  

  • soovid koolitust, mis on mõeldud tudengitele/spetsialistidele erialase info leidmiseks.  

Täida registreerimisvorm ja võtame sinuga ühendust, et sobiv aeg kokku leppida. Nõustamine toimub video teel ja on kõigile soovijatele tasuta. 

3) Kontaktivaba laenutus 

Endiselt saab vajaliku info kätte ka paberraamatutest ning seda täiesti kontaktivabalt. Selleks on kolm lihtsat varianti: 

  • telli raamat meie fuajeesse; 

  • telli raamat raamatukappi maja ees; 

  • kasuta laenutamiseks tasulist Omniva teenust. 

Laenutamise kohta saad lähemalt lugeda: https://www.nlib.ee/et/laenuta 

4) Kavalad nipid guugeldamiseks

Info otsimisel tulevad kasuks aga järgmised kümme nippi ja trikki, mis hästi aega ja närve kokku hoiavad.
 

Siia on peidetud kümme head nippi!

1. Kasuta jutumärke täpse vaste leidmiseks 

Kui otsid midagi konkreetset, kasuta täpsema tulemuse saamiseks jutumärke. Kui otsitav fraas on jutumärkides, siis saab otsingumootor Google aru, et peab otsima kogu seda fraasi (mitte mõnda sõna fraasist).  

Näiteks: kui otsid meediaõpetus eesti koolides, siis otsib Google neid kõiki sõnu eraldi ja kuvab sulle terve portsu vasteid. Kui aga kasutad jutumärke ja otsid “meediaõpetus eesti koolides”, siis otsitakse sulle vaid sellele fraasile vastavat infot.  

2. Kasuta koolonit, et otsida kindlalt lehelt 

Võib ette tulla, et sul on vaja otsida infot kindlalt veebilehelt. Selle asemel, et surfata veebilehel või kasutada antud veebilehe otsingut – mida võib-olla ei eksisteerigi või see ei anna otsitud vastet –, saad kasutada hoopis Google’i abi.  

Näiteks: soovid teada, mida kujutab endast Rahvusraamatukogu infonõustamine, siis guugelda infonõustamine site:nlib.ee. Google otsib sulle siis infonõustamise kohta teavet ainult Rahvusraamatukogu kodulehelt.  

3. Kasuta tärne sõnade või ka tähtede asemel, milles pole kindel 

Tärnid on guugeldamisel head abimehed, kui sa pole kindel, mis sõnu täpsemalt otsid. Seda on hea illustreerida laulusõnade otsimisega. Lihtsalt pane tärn nende sõnade asemele, milles sa pole kindel ja Google täidab need tühimikud ise. 

Näiteks: guugeldades “mu * mu * ja rõõm” leiab Google sulle vasteks Eesti hümni laulusõnad. Kui aga pole kindel, millises käändes või pöördes peaks sõna olema, siis võid tärni panna sõnatüve järele. 

4. Leia sarnaseid veebilehti 

Oletame, et sul on lemmik välismaine uudisteportaal, kust käid uudiseid lugemas, aga ajapikku muutub see leht veidi igavaks ja tahaksid mõne uue veebilehe leida. Google’i abiga saad leida sarnaseid lehti, tuleb vaid teada, missugune “valem” otsingumootorile ette sööta. 

Näiteks: selle asemel, et lugeda uudiseid lehelt reuters.com, anna Google’ile käsklus related:reuters.com. Vasteks leiab otsingumootor sarnaseid uudisteportaale, mille seast saad omale uue lemmiku valida. Tuleb kasuks ka siis, kui uurimistöö jaoks on vaja leida. 

5. Otsi korraga mitut fraasi 

Google’i otsingumootor on päris paindlik. Ta teab hästi, et vaid ühte või ka kahte sõna otsides ei pruugi sa leida täpselt seda, mida soovid. Seega ta lubab sul kasutada korraga mitmeid fraase. 

Näiteks: kui soovid leida infot lõputöö kirjutamise teemal, anna Google’ile käsklus otsida mitut fraasi, mis võiksid sulle soovitud vasteid tuua – “lõputöö kirjutamine” OR “kuidas kirjutada lõputööd”. Oluline on kahe fraasi vahele märkida sõna “OR”, kuna see annab otsingumootorile märku, et ta peab leidma vasteid mõlemale fraasile. 

6. Kasuta ainult olulisi sõnu 

Kui sisestad Google’i otsingukasti liiga palju sõnu, siis see võib küll anda palju erinevaid vasteid, aga mitte seda, mida tegelikult otsisid. Ära kasuta liiga keerulisi otsingufraase, vaid piirdu ainult oluliste sõnadega. 

Näiteks: selle asemel, et otsida millised raamatukogud on praegu avatud, kasuta lihtsalt raamatukogu avatud või lisa juurde ka konkreetse linna nimi, mille kohta soovid infot leida – raamatukogu avatud pärnu.  

7. Välista ebavajalikke sõnu 

Otsingust saad välistada sõnu, kui paned neile ette sidekriipsu. Näiteks kui sul on kindlasti vaja saada otsingutulemusi nimele Ivo, kuid ei soovi saada tulemusi Ivo Linna kohta, otsi Ivo -Linna

8. Otsi lehekülgi, mis viitavad sind huvitavale lehele 

Otsi lehekülgi, kes viitavad sind huvitavale lehele. Oletame, et teadustöö jaoks tahad saada ülevaadet, kes on viidanud Rahvusraamatukogu kodulehele, otsi link:www.nlib.ee. Kui aga tahad, et nlib.ee leheküljelt endalt tulemusi ei kuvataks, otsi link:www.nlib.ee -site:nlib.ee

9. Otsi numbritevahemikku  

Oletame, et tahad otsida riigieelarvete kohta 2015-2020. Siis otsi riigieelarve 2015..2020. Kui aga tahad otsida ainult rahandusministeeriumi kodulehelt, trüki sisse riigieelarve 2016..2018 site:fin.ee. Kui aga tahad, et ei antaks tulemusi, kus sisaldub samal ajal väljend riigi eelarvestrateegia, siis otsi riigieelarve 2016..2018 site:fin.ee -"riigi eelarvestrateegia"

10. Otsi konkreetset failitüüpi 

Oletame, et sa tead, et otsitav info peab olema pdf-failis. Väga lihtne! Lisa otsingureale otsitava sõna või fraasi järele filetype:pdf. Nii saad otsida ka muid faile (txt, epub, pptx jne)! Eriti kasulik on see teadustööde tegemisel või raportitest sisu otsimisel. Kuid nii saad ka otsida Power Pointi ettekandeid jms! 

 

Kui tahad saada reaalseks guugeldamise professionaaliks, loe näiteks Google'i otsingujuhendit.  

Hästi paljud otsinguoperaatorid on universaalsed ning * või - või OR või () ja paljusid muid saad kasutada ka teistes otsingumootorites ja andmebaasides.