Väljapanek: Uusi vanaraamatuid

Harulduste ja arhiivkogu saalis on 8.01-29.02.2020 väljapanek „Uusi vanaraamatuid“

Rahvusraamatukogu harulduste kogu täieneb igal aastal haruldaste vanaraamatutega. Enamus neist saadakse raamatukogu varukogust, mille läbivaatamine ja arvelevõtmine raamatukogus praegu toimub. Vähemal määral on tegemist annetuste ja ostudega.

2018. aastal osteti eraisikult kodu- ja kirikuraamat Ma Kele Koddo- nink Kirko-Ramat, Keike Kirko- nink Perre Wannenemade eest Eesti Ma sees. Tallinn, 1700-1702. See ligi 800-leheküljeline konvoluut on eriti väärtuslik seetõttu, et sisaldab kõiki osi koos tiitellehtedega (katekismus, palve- ja lauraamat jmt.). Tegemist on selle väljaande esimese tervikliku eksemplariga raamatukogus.

Annetusena saadi ja on välja pandud üks haruldane, kuid sugugi mitte vana raamat - Eesti hümn. See trükis oli haruldus juba ilmudes, kuna on väikseim Eestis trükitud raamat (2,5x2,0 cm). See nn miniraamat anti välja 2019. aastal Eesti hümni 150. aastapäevaks.

Varukogust harulduste kogusse saabunud trükiste näitena on välja pandud mõned 19. sajandi teise poole luksusköited ning juugendstiilis iluköited – enamasti rohke kullatisega kaunid raamatud, mis esindavad raamatukujunduse kuldaega.