Näitus: Rahvusatlas

12. novembril esitleti Eesti Rahvusraamatukogus Eesti rahvusatlast, mis on valminud Tartu Ülikooli geograafide ja Regio kaardimeistrite koostööna. Eesti esimese rahvusatlase ilmumise puhul avasime rahvusraamatukogu 6. korruse näitusesaalis ka suurejoonelise kaardinäituse.

Eesti esimesele rahvusatlasele pühendatud näitus „Rahvusatlas” esitab põneva ajas kulgeva pildirea meie riigi ning ühiskonna arenemisest, näidates samal ajal ka kaardijoonise muutumist ajaloo vältel. Rahvusatlase koostaja Taavi Pae rõhutab, et kaardid on suhteliselt halvasti säiliv teavikuliik ning mitmest atlases esitatud kaardist on alles jäänud vaid mõni eksemplar. „Rahvusraamatukogu näitus pakub ainulaadse võimaluse uurida lähedalt huvitavaid ja haruldasi kaarte, varasemaid Eesti atlaseid ning ka teiste maade rahvusatlasi,” selgitas Pae. 

Näitusel saab tutvuda ka kaartide suuremõõtmeliste reproduktsioonidega, millest üks haruldaseim on 1920. aastal ilmunud „Laidoneri“ Eesti kaart ehk Eesti riigi kartograafiline iseseisvusdeklaratsioon. Kaardiga sooviti maailmale näidata noore vabariigi paiknemist ja piire ning kaardile lisavad väärtust selle servadel olevad Johan Laidoneri kirjutised.  

Näitusel eksponeeritud kaardid pärinevad Eesti Rahvusraamatukogu ja Rahvusarhiivi kogudest. Näituse valmimist toetavad Eesti Kultuurkapital, Regio ja GoTravel.  

Eesti rahvusatlase esitlus ja kaardinäituse avamine toimus 12. novembril Eesti Rahvusraamatukogu 6. korruse näitusesaalis. Näitust saab külastada rahvusraamatukogu lahtiolekuaegadel 13. novembrist 2019 kuni 26. veebruarini 2020.