Sinijärv: jätku lugemis(t)ele! | Eesti Rahvusraamatukogu

Sinijärv: jätku lugemis(t)ele!

1.09.2020

Eesti kirjanduse referent Maire Liivamets tutvustas 15 aastat regulaarselt uuemat eesti kirjandust. Kogumik „Liivametsa lugemised“ sai kevadel ka e-väljaandena kaante vahele, koondades rohkem kui 800 raamatusoovitust. Nüüd teatame rõõmuga, et sügisest asub rikkalikust uudiskirjandusest huvitekitavaid raamatuid välja noppima meie kultuurinõunik Karl-Martin Sinijärv. 

Lugemine loeb! 

Alexandra Lapierre „Mura. Leegitsevad mälestused“ 

Tegelikult ei ole need mingid mälestused. Mural polnud aegagi mäletamisega korralikult tegeleda, muudkui tuli edasi kütta. Hea, et kirjutamisoskusega inimene selle põneva ja põleva elu kokku võttis ja kaante vahele kinnitas. Lühidalt öeldes räägib raamat tüdrukust/neiust/daamist/memmest, kes elas üle ja läbi ühe kohutavalt krutskilise sajandi ning tuli ka kõige koledamatest olukordadest enam-vähem võitjana välja. Vene aadliperekonda sündinu kulg läbi sõdade, revolutsioonide ja igatahes ka läbi Eesti: ikkagi Jäneda viimane mõisaemand ja rohkesti-uhkesti ka pealinnas ning muus Eestis ringi tuuseldanud. Inimene ise ei olnud justkui midagi/kedagi erilist – aga samas just seda ta oli. Kohtudes ja lõimudes oma ajastu, et mitte öelda ajastute suurkujudega, kulgedes paleesaalidest vangikongidesse ja vastupidi, ületades piire nii geograafilises kui sotsiaalses mõttes. Ühe võimsa naise suure tähega Elu. Makske kinni või tehke järele – ent kumbki variant ei tundu eriti võimalikuna. 

Huvitaval kombel tekkis raamatut lugedes mitmel korral tahtmine võtta uuesti kätte Valentine Nõlvaku „Ellujääja“ – täiesti teisest ühiskonnakihist pärit naisterahva vähemasti sama vänge ja värvikas elulugu. Suuresti samas ajas, ometi absoluutselt teine maailm. Noid lugusid rööbiti lugedes tekib üsna adekvaatne elupilt, mis kindlasti ei ole ilupilt, ent oi kui põnev ja hariv. Noisse raamatuisse saab end unustada pikiks päeviks ja öiks. 

Ja kui päriseludest kopp ees, võtke ja lugege (ka lastele ette) Jürgen Rooste „Kollilood“. Lasteluule, mis on rikas ja lopsakas ja mis sisaldab tõepoolest lugusid. Lustilik värk, kohati on tunne, nagu Kivirähk oleks hakanud luuletusi kirjutama – mida ta on lubanud mitte kunagi teha. Las Jürgen teeb! 

Alexandra Lapierre „Mura. Leegitsevad mälestused“ 
Ilmumisaasta: 2020 
Lehekülgi: 614 
Kirjastus: Varrak 
ESTER: https://www.ester.ee/record=b5359073*est