“Kristlus – joon all?” | Eesti Rahvusraamatukogu

“Kristlus – joon all?”

Teisipäeval toimub Rahvusraamatukogus vestlusring teemal “Kristlus – joon all?”
 
Teisipäeval, 7. mail kell 18:00 toimub Rahvusraamatukogu Milleri salongis vestlusring teemal “Kristlus – joon all?”, mis tugineb Emmanuel Carrere'i raamatu "Kuningriik" temaatikale. Uksed avatakse kell 17:00.
 
Vestlusringis osalevad ajaloolane David Vseviov, kirjanik Jan Kaus ning EELK vaimulik Marko Tiitus. Vestlust juhib Joonas Hellerma.

KRISTLUS – JOON ALL?

Prantsuse kirjanik Emmanuel Carrere kirjutab oma romaanis "Kuningriik": "Kristlased... Oh neid vaesekesi. Ei mingit ohtu, ei mingit tulevikku. Selle looga on lõpp, mõtles keiser. Sellele küsimusele võime joone alla tõmmata. Mina aga ei ole üheksateist sajandit hiljem suutnud sellele joont alla tõmmata." (lk. 426)
 
Kristlus on tugevalt kujundanud ja mõjutanud seda ilmingut, mida me nimetame lääne tsivilisatsiooniks. Mis ühtlasi tähendab, et kristlus on kujundanud kogu maailma. Seda tehes on kristlus ka ise palju muutunud. Praeguses turbulentses maailmas on aga põhjust küsida: kui kristluse muutumine tähendab ennekõike taandumist, kas võib see ühtlasi tähendada lääne tsivilisatsiooni taandumist?"

„Ei, ma ei usu, et Jeesus tõusis surnuist üles. [—] Aga mind huvitab, mind paelub, mind häirib, mind jahmatab [—], et seda üldse saab uskuda, ja et ma ise seda uskusin, (lk 250)“ kirjutab Carrere "Kuningriigis", tuginedes oma isiklikele usulistele läbielamistele.

Keiser Tiberiuse ajal löödi risti üks jutlustaja, väidetav Messias. Tema kahe õpilase Luuka ja Pauluse eestvedamisel kujundas väike juudi usulahk välja religiooni, mis kolme sajandi jooksul muutis Rooma keisririiki, levis seejärel üle maailma ja mis veel tänapäevalgi puudutab suurt osa inimkonnast.

Iseäraliku kirglikkusega kirja pandud tekst avab 2000 aasta taguseid murrangulisi sündmusi ja seda, kuidas kehtinud väärtushinnangud pea peale pöörati.

Vestlusringis osalevad ajaloolane David Vseviov, kirjanik Jan Kaus ning EELK vaimulik Marko Tiitus. Vestlust juhib Joonas Hellerma.

Osalemine on tasuta.
 
Lisainformatsioon: Indrek Petersoo, indrek@kirjastusgallus.ee