Reliure D`Art. Prantsuse kirjandus eesti köites | Eesti Rahvusraamatukogu

Reliure D`Art. Prantsuse kirjandus eesti köites

Eesti Nahakunstnike Liidu näitus Eesti Rahvusraamatukogus.
 
Maailma kirjanduse kullafondi kuuluvad  populaarsed kirjandusteosed  köidavad lugejaid läbi aegade. Prantsuse kirjanduse laiemaks tutvustamiseks on juba 30 aastat korraldatud Prantsusmaal Saint-Jean-de-Luz `is ja Saint-Remy-les-Chevreuse'is köitekunsti biennaale Biennales Mondiales de la Reliure d`Art. Iga kahe aasta järel läbiviidav sündmus on kõige pikema ajalooga järjepidevalt toimunud rahvusvaheline köitekunsti konkurss-näitus maailmas, kus on oma teoseid esitlenud enam kui 4500 köitekunstnikku üle ilma. 
 
Prantsuse kirjandusteosed on korraldajate poolt trükitud laokirjaga ajaloolisel trükipressimeetodil kõrgekvaliteedilisele arhiivipaberile. Nimetatule lisaks muudavad illustratsioonid ja teoste väike trükiarv (tiraaž 600 eksemplari) väljaanded eriti väärtuslikuks. Nummerdatud trükipoognad meelitavad oma tundliku olemusega nii silmi kui ka sõrmi. Kirjapandud looga üheskoos suunavadki need kunstnike loomingulisi otsinguid, et saada tõlgendatud väga erinevaid tehnikaid ja materjale kasutades eksklusiivseteks ainueksemplarilisteks köideteks. 
 
Eesti kunstnikud on biennaalidel osalenud alates aastast 1997 205 köitega 81 autorilt ja pälvinud korduvalt rahvusvahelist tunnustust erinevate auhindade näol. Eesti autorid on saanud biennaalidel kokku 17 preemiat. 
Kolmel biennaalil (2007, 2009, 2011) osalesid ka EKA nahakunsti osakonna üliõpilased oma põnevate eksperimentaalsete katsetustega, mida kooli pooltki toetati. Kristiina Nurga üliõpilastööle tuli ka 2009. a. biennaali peavõit – Prix de l´Union Europeenne. 
 
Käesoleval näitusel on teosed 12 prantsuse kirjanikult. Esindatud on J. Verne, P. Benoit, P. Loti, E. Rostand, G. Pialloux, V. Hugo, P. A. C. de Beaumarchais, Ch. Perrault, J. de La Fontaine, M.Tournier, M. Leblanc, A. Camus.  
 
Eesti Nahakunstnike Liidu (ENL) poolt 2021. aastal Eesti Rahvusraamatukogus korraldatud näitusel on eksponeeritud 128 köidet 60 kunstnikult.  
 
Koostööpartnerid: 
Eesti Rahvusraamatukogu (RaRa) 
Prantsusmaa Biennales Mondiales de la Reliure d`Art biennaalide korraldaja  
Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum (ETDM) 
Eesti Kunstiakadeemia aksessuaari- ja köitedisaini osakond (EKA) 
 
Näitust on toetanud Eesti Kultuurkapital. 
 
Fotod:
Ella Summatavet, foto autor Kadi Kiipus
Kaia Lukats, foto autor Kadi Kiipus
Külli Grünbach-Sein, foto autor Kadi Kiipus
Maris Pilv, foto autor Kadi Kiipus
Rutt Maantoa, foto autor Kadi Kiipus
Tiina Kraav, foto autor Kadi Kiipus