Laenuta rahvusraamatukogust

Laenuta

Rahvusraamatukogu kogud on leitavad e-kataloogist ESTER ja Rahvusraamatukogu otsinguportaalist.

Koju laenutatakse hoidlates ja lugemissaalides asuvaid raamatuid, jätkväljaandeid ja noote, millel on e-kataloogis ESTER staatus KOHAL ja infoteaduste ning Saksa, Austria ja Šveitsi avakogude ajakirju.

Väljaanded, mida koju ei laenutata, on e-kataloogis ESTER staatusega KOHALKASUTUS või EI LAENUTATA ning avariiulitel märgistatud punase täpiga.

Korraga võib koju laenata 10 raamatut või jätkväljaannet ja 10 nooti. 

Hoidlates asuvate väljaannete ooteaeg on 30 minutit ning neid hoitakse lugeja nimel 3 tööpäeva. Tellimuste vastuvõtmine samaks päevaks lõpetatakse pool tundi enne raamatukogu sulgemist. 

Tellitud ja järjekorda pandud väljaanded koju laenamiseks saab kätte: 

 • Raamatukapist (peaukse kõrval); 

 • fuajeest; 

 • 5. korruse infokeskusest; 

 • Omniva pakiautomaadist (tasuline saatmine). 

 

Inimkontaktivaba laenutamine ja tagastamine

Raamatukapp

Raamatukapp asub Rahvusraamatukogu peasissepääsu kõrval (Tõnismägi 2).

Raamatukappi on võimalik tellida kõiki kojulaenutamiseks olevaid väljaandeid (va CD-plaadid ja DVD-d). Raamatukappi täidetakse ja tühjendatakse viis korda päevas (kell 10.00, 12.00, 14.00, 16.00, 18.00) raamatukogu lahtiolekuaegadel. Tellimuse kappi saabumisest teatatakse e-posti teel. Tellimused, mis on edastatud hiljem kui 17.30, jõuavad kappi järgmisel raamatukogu lahtiolekupäeval. Raamatud saab kapist kätte ID-kaardi või raamatukogukaardiga. 

Raamatukappi tellimisel ei saa rahvusraamatukogu garanteerida vaba sahtli olemasolu. Vaba sahtli puudumisel võetakse kasutajaga e-posti teel ühendust ning tellimuse saab kätte fuajee iseteenindusautomaadi riiulilt raamatukogu lahtiolekuaegadel. 

Omniva pakiautomaadid üle Eesti

Omniva pakiautomaatidesse on võimalik tellida kojulaenutamiseks väljaandeid (va DVD-d ja CD-plaadid), mille staatus on e-kataloogis ESTER KOHAL. Tellimus tuleb kasutajal vormistada e-kataloogis ESTER. Töötaja vahendusel tellimusi vormista ei saa!  

Tellimuse kättesaamiseks tuleb e-kataloogis ESTER valida endale sobivaim Omniva pakiautomaat ning sisestada oma mobiilinumber. Paki eest tuleb tasuda saatekulu pakiautomaadis paki kättesaamisel.   

Raamatud, mis on tellitud ühe päeva jooksul enne ja pärast kella 16.00, pakitakse erinevatesse pakkidesse ning igale pakile rakendub eraldi postikulu. Seega kui on plaanis tellida mitu raamatut, soovitame seda teha järjest.

Tellimus jõuab pakiautomaati 3-4 päeva peale tellimuse esitamist. Laupäeviti ja pühapäeviti tellimusi pakiautomaatidesse ei edastata. Tellimuse Omniva pakiautomaati jõudmisest teavitatakse SMS-i teel. Pakki hoitakse pakiautomaadis kuni 7 päeva.  

Rahvusraamatukogu laenutab tellitud raamatud lugeja nimele enne Omniva pakiautomaati edastamist. 

Tagastamiseks Omniva pakiautomaadi vahendusel tuleb tasuda tagastamise postikulu.   

Tagastamise adressaadiks tuleb valida Tallinna Kristiine Keskuse pakiautomaat ning saajaks Eesti Rahvusraamatukogu. Kontakttelefoniks märgi 5683 3675.  

Tagastamiseks vali endale sobivaim Omniva pakiautomaat, täida automaadis vajalikud andmed ning tasu paki saatmise kulu pangakaardiga. Väljastatud aadresskaart kleebi pakile ning skaneeri triipkood. Aseta pakk kappi ning vajuta ekraanil nuppu „Kinnita“.  

Tagastatud raamatud jõuavad Rahvusraamatukokku 3-4 päeva peale raamatute Omniva pakiautomaati tagastamist. 

Omniva pakiautomaadi vahendusel tagastades palume raamatud pakendada mullikilega ümbrikusse. 

Tagastustähtajad ja pikendamine

Tagastustähtajad ja pikendamine

​Laenutähtajad ja pikendamine:

 • raamatutele 30 päeva, võimalik pikendada 3 korda (kui ei ole nõudlust); 

 • nootidele 3 kuud, võimalik pikendada 3 korda (kui ei ole nõudlust); 

 • infoteaduste ja Saksa, Austria ja Šveitsi kogu ajakirjadele 14 päeva, ei saa pikendada; 

 • Saksa, Austria ja Šveitsi kogu auvised ja muusikalised CD-plaadid 14 päeva, ei saa pikendada. 

Tagastustähtaega ei pikendata:

 • ajakirjadel; 

 • auvistel, sh CD-plaatidel; 

 • kui tagastustähtaeg on ületatud; 

 • kui lugejal on võlgnevus. 

Tagastuspunktid

 • RR Raamatukapp (Tõnismägi 2); 

 • Omniva pakiautomaadid (tasuline saatmine);

 • Fuajees asuv iseteenindusautomaat; 

 • Lugemissaalid.

Laenutatud teaviku tähtajaks tagastamata jätmise korral saadetakse kasutajale regulaarseid meeldetuletusi teaviku tagastamiseks. Tagastustähtaja möödumisel rohkem kui üks aasta koostatakse elektrooniline ettekirjutus, vastavalt Eesti Rahvusraamatukogu kasutuseeskirjale, mis kohustab kasutajat ühe kuu jooksul teaviku tagastama või hüvitama selle väärtuse.

Väljaande rikkumisel või kaotamisel palume teavitada sellest raamatukogu e-posti või telefoni teel: 

Väljaanne tuleb asendada sama või võrdväärse väljaandega. Kui asendamine pole võimalik, tuleb hüvitada väljaande väärtus. Tutvu ka väljaannete hüvitamise korraga.