Valgevene trükikunsti suurjuubel Rahvusraamatukogus

13.05.2019

Laupäevast, 11. maist on Eesti Rahvusraamatukogu peanäitusesaalis eksponeeritud Valgevene kunstiprojekt „500 aastat. Kunst, raamat ja raamatukunst“, mis on pühendatud Valgevene trükikunsti 500. juubelile ja Francysk Skarynale, kes oli renessansiajastu valgevene ja idaslaavi esmatrükkal, teadlane, valgustaja, tõlkija, kirjanik ja graafik.

Projekti ideeks on siduda kuraatori ja kirjastaja töö ühtseks tunnetuslikuks tervikuks, näidates koos silmapaistvaid kunstiteoseid ja trükitud raamatuillustratsioone. Näitusel on eksponeeritud nii raamatuillustratsioonide originaale kui ka spetsiaalselt kunstiprojekti jaoks valminud uuemaid teoseid, mis räägivad Francysk Skaryna mitmekülgsest elust ja loomingust, keskendudes eelkõige Skaryna peamisele elutööle – Piiblile, mis trükiti kirillitsas 16. sajandil ning oli äärmiselt oluliseks tähiseks valgevene kirjakeele arengule.

Käesolevasse kunstiprojekti oli kaasatud ühtlasi ka neli tuntud valgevene kunstnikku – Pavel Tatarnikov, Juri Yakovenko, Valentina Shoba ja Vladimir Dovgyalo, kelle elu ja looming on tihedalt seotud Valgevene ajaloo-, kunsti- ning raamatuga.

Kontseptsioon ühendabki kokku kolme iseseisvat kultuuriliiki, milleks on ajalugu, kunst ning kirjastamine. Läbi selle prisma saame pildi Valgevene raamatukunstist ja kirjastamisest ning nende traditsioonide järjepidevusest.

Projekti kuraator on Alla Zmijeva ning näitus toimub koostöös Valgevene Suursaatkonnaga Eestis ja Valgevene Rahvusraamatukoguga. Näitus jääb avatuks 31. maini.

Lisainfo:

Lea Hein, näituste osakonna projektijuht, Lea.Hein@nlib.ee, 630 7148
Kerti Kulper, kommunikatsioonispetsialist, Kerti.Kulper@nlib.ee