Tähistame Tšehhi ja Slovakkia juubeleid näituse ning kontserdiga

29.10.2018

Kolmapäeval, 31. oktoobril tähistatakse Eesti Rahvusraamatukogus Tšehhi ja Slovakkia juubelitähtpäevi. Kell 18.00 toimub suures konverentsisaalis rahvusvaheliselt tunnustatud tšehhi ja slovaki muusikute tšellokontsert. Üritusel osalevad Tšehhi Vabariigi suursaadik T.E. pr Gabriela Tománková, Slovakkia Vabariigi suursaadik Helsingist T.E. hr Tibor Králik ja Eesti Rahvusraamatukogu peadirektor pr Janne Andresoo.

Alates 1. novembrist on avatud fuajeegaleriis Tšehhi näitus „100 aastat Tšehhoslovakkia riikluse algusest“ ning peanäitusesaalis Slovakkia multimeedianäitus „Otsides ilu“.

Näitus „100 aastat Tšehhoslovakkia riikluse algusest“ annab ülevaate Tšehhoslovakkia riigi loomisest, diplomaatiliste suhete rajamisest, olulistest poliitilistest sündmustest, poliitikutest, majandusest ning kultuurist Esimese maailmasõja järgsel perioodil, samuti Tšehhoslovakkia riigi kultuurilis-poliitilistest arengutest pärast Teist maailmasõda. Näitus on valminud teadusasutuste ja institutsioonide koostöös ning selle on koostanud kultuuri vahendav Tšehhi Keskus.

Slovakkia multimeedianäitusel „Otsides ilu“ on eksponeeritud stroboskoopilise efektiga ruumiline pilditrummel. Vaatajal on võimalus tutvuda objektiga, mis on lihtne seadeldis koos muutuvate piltide ja liikumise matkimisega. Pilditrumli ingliskeelne nimetus on zoetroope, mis omakorda tuleb kreeka sõnadest zoe, mis tähendab elu, ja tropos, mis tähendab pöörlemist. Näituse autorid Veronika Obertová ja Michaela Čopíková küsivad vaatajatelt, kas tõepoolest saab igaüks ilust erinevalt aru ja kas ilu võib olla inetu. Meid ümbritsevad kujutiste ja määratluste vood ning tundub, et kõigele on vastus, kuid see ei pruugi alati nii olla. Näitus on pühendatud Slovakkia Vabariigi 25. aastapäevale.

Näitused on vahendanud Tšehhi ja Slovakkia suursaatkonnad ja jäävad avatuks 19. novembrini.

Lisainfo:

Riin Kobin, Tšehhi Vabariigi Suursaatkond Tallinnas, riin_kobin@mzv.cz, 5025183

Lea Hein, projektijuht, Lea.Hein@nlib.ee, 6307148

Kerti Kulper, kommunikatsioonispetsialist, Kerti.Kulper@nlib.ee, 6307254