Slovakkia kaasaegses keraamika- ja klaasidisainis kohtuvad tööstuslik ja isiklik | Eesti Rahvusraamatukogu

Slovakkia kaasaegses keraamika- ja klaasidisainis kohtuvad tööstuslik ja isiklik

12.02.2020

Kolmapäevast, 12. veebruarist on Eesti Rahvusraamatukogu 6. korruse galeriis avatud Slovakkia Suursaatkonna näitus „Rohkem on rohkem II“ (More is More II), mis tutvustab Slovakkia kaasaegset keraamika- ja klaasidisaini.

„Ah, kui vähem on rohkem, siis kujuta vaid ette, kui palju rohkem „rohkem“ on!“ on sõnanud Frasier Craine, Ameerika telesarja „Frasier“ peategelane.

Näituse „Rohkem on rohkem II“ eesmärk on tutvustada Slovakkia viimaste aastate klaasi- ja keraamikadisaini kõige huvitavamaid ja ambitsioonikamaid näidiseid. Autoridisain on Slovakkia disainis suhteliselt uus fenomen, see on tekkinud loomuliku reaktsioonina keraamika- ja klaasitööstuse hääbumisele.

Disainitööde valik esindab Bratislava kaunite kunstide akadeemia klaasi- ja keraamikastuudio noorimat ja keskmist generatsiooni. Näitus pakub suurt valikut perspektiividest ja eksperimentidest, mis jutustavad kunstnike intiimseid lugusid tehnoloogia ja materjali abil. Vaatenurkade mitmekesisus ja originaalsus on tänapäeva Slovakkia klaasi- ja keraamikadisaini üks tüüpilisemaid omadusi.

Väljapandud disaininäited ei lähe ilmtingimata kokku traditsioonilise arusaamaga disainist kui millestki utilitaarsest. Utilitaarsus on vaid nende üks omapära; visuaalne, sümboolne ja emotsionaalne kvaliteet on sama oluline. Klaasi tootmine on tehnoloogiliselt ja ka rahaliselt väga nõudlik – seda ei ole võimalik luua ilma vajaliku infrastruktuurita. Autorite looming valmib Slovakkia, Tšehhi ja Poola klaasitehastes, seetõttu peegeldub nende teostes täiesti teadlikult ka tööstuslik esteetika.

Näitus jääb avatuks 2. märtsini. Pidulik lõpetamine toimub 28. veebruaril.

Lisainfo:

Kerti Kulper, kommunikatsioonispetsialist, Kerti.Kulper@nlib.ee, 6307 254
Merete Väin, projektijuht, Merete.Vain@nlib.ee, 6307 168