Selguvad seitsmenda Wiiralti preemia laureaadid

13.02.2019

Wiiralti preemiat antakse välja iga kolmas aasta ning tänavu juba seitsmendat korda. Seekordsed laureaadid kuulutatakse välja Eesti nüüdisgraafika näitusel, mis toimub 7.–30.3.2019 Rahvusraamatukogu 3. ja 6. korruse näitusesaalides.

„Töid esitas 47 autorit, žüriil tuli teha valik ligi 120 erinevates tehnikates teose hulgast. Silmapaistvaid komplekte nii traditsioonilistes tehnikates kui ka digitrükis esitasid eeskätt vanema põlvkonna graafikud, kellel tehnika valdamine seondub tugeva isikupära ja kõrge kujundliku mõtlemise kultuuriga, ent sellise tasemega graafikuid on ka keskmise põlvkonna ridades ning tähelepanu väärib mitmete noorte kunstnike areng. Žüriil saab olema peamurdmist,“ sõnas Wiiralti preemia 2019 žürii esimees Mai Levin.

Tänavuse konkursi žürii koosseisu kuuluvad: esimees Mai Levin (ekspert), Marje Üksine (peapreemia laureaat 2015), Lea Hein (Eesti Rahvusraamatukogu), Aini Härm (Tallinna Kultuuriamet), Sirja-Liisa Eelma (Eesti Kunstnike Liit), Lembe Ruben (Eesti Vabagraafikute Ühendus), Elnara Taidre (Eesti Kunstimuuseum), Oliver Laas (Eesti Kunstiakadeemia), Harry Liivrand (ekspert) ja Loit Jõekalda (ekspert).

Eesti nüüdisgraafika näitusest ja Wiiralti preemiast on kujunenud Eesti kunstimaailma traditsiooniline osa, mille eesmärk on toetada, innustada ja ühendada loovautoreid eri põlvkondadest. Põhjalik professionaalse graafika ülevaade on pälvinud tähelepanu nii kunstnike kui ka kunstipubliku hulgas. Konkurss-näitust korraldavad Eesti Rahvusraamatukogu, Tallinna Kultuuriamet, Eesti Kunstnike Liit ja Eesti Vabagraafikute Ühendus.

Varem on Wiiralti preemia võitnud Marje Üksine (peapreemia 2015), Mari Prekup (noore kunstniku preemia 2015), Evi Tihemets (peapreemia 2011), Lembe Ruben (noore kunstniku preemia 2011), Silvi Liiva (peapreemia 2007), Ave Teeääre ja Kertu Ehala (noore kunstniku preemia 2007), Peeter Ulas (peapreemia 2004), Virge Jõekalda (noore kunstniku preemia 2004), Avo Keerend (peapreemia 2001), Ülle Marks ja Jüri Kass (noore kunstniku preemia 2001), Vive Tolli (peapreemia 1998), Urmas Viik (noore kunstniku preemia 1998).

Konkursi info: https://www.nlib.ee/et/wiiralti-preemia

Huvilised on oodatud töötubadesse!

16. ja 30. märtsil toimuvad Rahvusraamatukogu Milleri salongis graafikateemalised töötoad, mida juhendavad oma ala eksperdid. 16. märtsil saab osaleda kuivnõela tehnikat tutvustavas töötoas ja 30. märtsil linoollõike tehnikale keskenduvas töötoas. Töötubade raames valmivad tööd, mille iga osaleja saab koju viia. Töötoad on jõukohased ka neile, kes pole varem graafikatehnikatega kokku puutunud.

Lisainfo:

Virge Loo, projektijuht, Virge.Loo@nlib.ee, 630 7168

Ave Tölpt, näituste osakonna juhataja, Ave.Toelpt@nlib.ee, 630 7150

Kerti Kulper, kommunikatsioonispetsialist, Kerti.Kulper@nlib.ee, 630 7254