Ringkäigud näitusel „Laulupeoraamatukogu“ kolmapäeviti kell 16

5.06.2019

Igal kolmapäeval kell 16 toimuvad ringkäigud Eesti Rahvusraamatukogu kogudel põhineval suurnäitusel  „Laulupeoraamatukogu. Eesti laulupidu sõnas, pildis ja helis“.  

Näitus vaatleb üldlaulupidude traditsiooni trükikultuuri erinevate väljendusvormide kaudu. Näha saab nii haruldasi laulikuid, teatmikke, plakateid aga ka fotopostkaarte, pidukõnesid, kutseid ja tänukirju. Ringkäik kestab ligikaudu tund aega, algusega Rahvusraamatukogu fuajee Ajaruumist.  

Näitus peegeldab ühtaegu nii Eesti üldlaulupidude lugu kui ka Eesti Rahvusraamatukogu kogude mitmekesisust ning ajaloolist sügavust. Vanimateks eksponaatideks on kutse esimesele üldlaulupeole ning spetsiaalselt tolleks laulupeoks valminud laulik. Näitusel saab tutvuda kõigi 150 aasta jooksul ilmunud laulupeo laulikutega, sh 1943. aastaks kavandatud, kuid olude sunnil ära jäänud peo laulikutega. Eksponeeritud on ka väliseesti laulupidude raames ilmunud trükised, vanimateks 1947. aastal Augsburgis ning 1948. aastal Stockholmis toimunud laulpidude juhid. 

Võib julgelt öelda, et mitte ükski varasem näitus pole koondanud üldlaulupeo teemalisi trükiseid sellises mahus, nagu seda teeb käesolev juubelinäitus. Eksponeeritud trükiste arv on niivõrd suur ja ajaline haare niivõrd lai, et lõpptulemus sarnaneb pigem temaatilise „laulupeo-raamatukogu“ kui traditsioonilise raamatunäitusega.    

1.–5. juulil toimuvad ringkäigud iga päev kell 16.   

8.–21. juulil on Rahvusraamatukogu suletud. 

Näitus jääb avatuks 26. oktoobrini.  
Näitust korraldab Eesti Rahvusraamatukogu ja toetab Eesti Kultuurkapital.  

Vaata sündmust Facebookist.

 

Lisainfo:  

Ave Tölpt, näituste osakonna juhataja, Ave.Toelpt@nlib.ee, 630 7150  
Virge Loo, projektijuht, Virge.Loo@nlib.ee, 630 7168   
Katre Riisalu, humanitaaria ja kunstide raamatukogu juhataja, Katre.Riisalu@nlib.ee, 630 7143  
Kerti Kulper, kommunikatsioonispetsialist, Kerti.Kulper@nlib.ee, 630 7254