Peatükk Andres Eilarti kunstikogust

2.10.2018

Laupäevast, 6. oktoobrist on Eesti Rahvusraamatukogu 6. korruse galeriides avatud näitus „Peatükk Andres Eilarti kunstikogust. Suurnäitus 1960.–1970. aastate kunstiuuendusest“. Välja on pandud nii meie kunstilukku märgilisena talletunud kui ka varem eksponeerimata töid.

Näitus põhineb Andres Eilarti kunstikogul ning vaadata saab Jüri Arraku, Olav Marani, Kaljo Põllu, Elmar Kitse, Enno Halleki, Toomas Vindi, Ilmar Malini, Enn Põldroosi, Jüri Palmi ja paljude teiste eesti kunsti suurkujude uuenduslikke teoseid. Lisaks murrangulisele 1966. aastale, mida võib nimetada kunstirevolutsiooniks Eestis, on näituse fookuses eelkõige  toonaste uuendajatena kolm meest - Jüri Arrak, Olav Maran ja Kaljo Põllu. „Muidugi on nad mu lemmikud, sõbrad, kellest pean palju,” lisab Eilart.

„Sõna „peatükk” pealkirjas polegi nii juhuslik. Eks see on otsene viide raamatule ehk siis näituse toimumispaigale. Teisalt hõlmab too „peatükk” tervet olulist perioodi, kus kunst tõusis režiimivastaseks osavaks võitluseks, keelatud piiride kompamiseks, salauste lahtimuukimiseks. Kindlasti ka mänguks, mille käigus sai otsida, katsetada,” kommenteerib Andres Eilart näitust. „Kolmandaks peitub siin tähendus mu enda huvis, olen ju aegade jooksul keskendunud kogumisel ühele ja teisele, aga kõige enam kõnetab mind just 1960–1970ndate kunstirevolutsioon. Oli see ju lihtsate-keeruliste olukordadega aeg, kust ma isegi pärit. Ja nüüdseks moodustab avangard, modernism olulise tüki minu enda kunstikoguski.”

Näitus on avatud 6. detsembrini 2018.

Lisainfo:

Lea Hein, näituse projektijuht, Lea.Hein@nlib.ee

Kerti Kulper, kommunikatsioonispetsialist, Kerti.Kulper@nlib.ee

Andres Eilart, kunstikoguja ja näituse koostaja, andres.eilart@maaleht.ee