Eesti graafika grand old lady Vive Tolli poeetiline kujundimaailm Rahvusraamatukogus

12.02.2019

Laupäevast, 10. novembrist on Eesti Rahvusraamatukogu harulduste saalis avatud Mai Levini kureeritud juubelinäitus „Vive Tolli 90”. Eksponeeritakse graafikat, illustratsioone, eksliibriseid ja raamatute makette.

Vive Tolli, kelle sünnist täitus 28. juulil 90 aastat, on suurimaid eesti graafikuid, kelle nime võib asetada Kristjan Raua või Eduard Wiiralti kõrvale. Tema looming on ulatuslik, hõlmates ligi 400 vabagraafilist teost, sadakond illustreeritud ja kujundatud raamatut, umbes 700 eksliibrist, tohutul hulgal joonistusi. Enam kui 60 loomeaasta jooksul on kunstnik loonud stabiilselt kõrge kunstilise kvaliteediga töid, mis on pälvinud üle 40 diplomi ja preemia kodumaistel ning rahvusvahelistel näitustel ja konkurssidel.

Näituse põhiosa moodustab valik Vive Tolli raamatugraafikast ja eksliibristest Rahvusraamatukogu, Eesti Kunstimuuseumi ja tema enda kogust. Kunstniku illustreerimisel tehtud suurt tööd valgustavad mõned maketid, näiteks „Alice Imedemaal“. Eksponeeritakse ka tõmmiseid Vive Tolli vabagraafikast Eesti Kunstnike Liidu Graafikakoja meistri Uku Kanni kogust. Samuti on väljas trükised Rahvusraamatukogu arhiivkogust – nii Tolli illustreeritud kui ka tema loomingut käsitlevad monograafiad ja kataloogid.

Kuraator: Mai Levin
Koordinaator: Virge Loo
Graafiline kujundus: Viktor Gurov
Ruumikujundus: Viktor Gurov, Virge Loo
Toimetaja: Inna Saaret
Tõlkija: Tiina Büttner

Teosed pärinevad Eesti Rahvusraamatukogu, Eesti Kunstimuuseumi, Eesti Kirjandusmuuseumi ja Vive Tolli, Uku Kanni, Igor Ruusi erakogudest.

Näitus Rahvusraamatukogu harulduste saalis jääb avatuks 30. märtsini 2019.

Lisainfo:

Virge Loo, näituse projektijuht, Virge.Loo@nlib.ee
Kerti Kulper, kommunikatsioonispetsialist, Kerti.Kulper@nlib.ee