Dokumentaalfotograaf Annika Haas esitleb Eesti moslemikogukonda

7.01.2019

Alates 11. jaanuarist on Eesti Rahvusraamatukogu fuajeegaleriis avatud dokumentaalfotograaf Annika Haasi näitus „Eesti moslemikogukonna anatoomia”. Näitus kuulub EV100 kultuuriprogrammi.

Üldisest erinevad sotsiaalsed grupid on heaks peegliks kogu ühiskonnale. Käesolev näitus annab võimaluse vaadata otsa iseendale ja Eestis juba sajandeid eksisteerinud islamiusuliste kogukonnale, saada teadmisi selle kihistustest ja kujunemisloost rändekultuuriga seoses. Kõikjalt koju kätte tuleva maailma paljude mõjude ees hirmu tundes võime nii peeglist kui mujalt meie ümber näha seda, mida seal soovime näha, mitte aga seda, mis meile tegelikult vastu vaatab.

Foto-, video- ja helikunsti ühendava projektiga on üles ehitatud narratiiv ajaloolisest materjalist kuni kaasaegsete kogutud lugudeni välja. Sõnaline annab vihjeid visuaalsele, kuid jätab vaatajale ruumi mõtisklemiseks ja oma arvamuse kujundamiseks.

Fotokunstnik Annika Haas: „Minu käesolev näitus käsitleb siinse islamiusuliste kogukonna kujunemise lugu kui osa Eesti mitmekesisuse ajaloost. Moslemid elavad Eestis alates 16. sajandist, seega neil on oma koht ja roll meie ühiskonnas juba pikka aega. Projekti eesmärk on eestlasi ja moslemikogukonda üksteisele lähemale tuua, et me mõistaks nii ühelt kui teiselt poolt inimeste isiklikke lugusid ja sidet Eestiga.”

Näitus jääb avatuks 26. veebruarini.

Autor: Annika Haas

Kujundus: Katri Haarde

Näitus on sündinud koostöös Eesti Islami Keskuse ja MTÜ Eesti Pagulasabiga.

Projekti sündi toetasid paljud head inimesed ning organisatsioonid:

EV100 ja Kaasaegse Kunsti Eesti Keskuse ühine kunstiprogramm „Rändajad ja kohanejad”, Kultuurkapital, Ahti Heinla, Jaanus Juss ja Telliskivi Loomelinnak, Digiprint.

Vormistamisel aitasid kaasa: Valge Kuup, Digifoto, Digiprint, Overall Eesti, 4Room,

Valgusklubi ja Elo Liiv, videoID ja Kaisa Sammelselg, Senza Fine ja Arno Mikkor, Viktor Gurov.

 

Lisainfo:

Annika Haas, fotograafhaas@gmail.com, 5661 06 94

Lea Hein, RRi projektijuht, Lea.Hein@nlib.ee, 6307 148

Kerti Kulper, RRi kommunikatsioonispetsialist, Kerti.Kulper@nlib.ee, 6307 324