Arvutid. Internet. WiFi

Rahvusraamatukogus on lugejate kasutuses kahte tüüpi arvutitöökohad:

 • otsinguarvutid, mis sisaldavad veebilehitsejat Mozilla Firefox ja Microsoft Edge, kontoritarkvara OpenOffice, Adobe Readerit ning ID-kaardi tarkvara. Arvuti kasutamise aeg on kolm tundi, seejärel logib arvuti automaatselt välja ja kasutajate töölaua andmed kustuvad. Pärast töö lõpetamist ja väljalogimist ei ole enam võimalik kasutajakonto alla salvestatud materjali taastada!
  8. korrusel kartograafia- ja geograafia saalis on arvuti ArcGIS Desktop 10 tarkvaraga, mis aitab koostada ja kujundada uusi kaarte. Arvuti sisaldab veebilehitsejat Mozilla Firefox ja kontoritarkvara OpenOffice. Igal korrusel on üks arvuti, mis sisaldab Microsoft Office’i kontoritarkvara.
  Otsinguarvutites on lisaks:

  • ID-kaardi luger

  • DVD/CD mängija (küsi saali konsultandilt)

  • USB-pesad

  • audio sisend/väljund

  • eesti/vene klaviatuur

 • autoriseeritud töökohad, kus saab tutvuda digitaalse säilituseksemplarina laekuvate e-raamatute ja teavikutega, millele väljaandja on seadnud juurdepääsupiirangud ning mis asuvad digitaalarhiivis DIGAR. Autoriseeritud töökohal puudub võrguühendus ja väljatrüki tegemise võimalus. Töökohti saab broneerida broneerimissüsteemis https://bron.nlib.ee.

 • Lisaks saate kasutada:

  • Lugemis-TV 5. korruse kataloogide ruumis

  • 2 mikrofilmilugejat 5. korruse kataloogide ruumis

Lugejaarvutite kasutamist reguleerib:

Arvutitöökoha kasutamise eeskiri

Arvutitöökoha kasutamise eeskiri vene keeles

Arvutitöökoha kasutamise eeskiri inglise keeles

Tarkvara seadete muutmine ja lisatarkvara paigaldamine on keelatud.

 

WiFi

WiFi kasutamine on kõigile RRi külastajatele tasuta, kasutusaeg ei ole piiratud. Tegemist on avaliku võrguga, kuhu võivad ühenduda kõik soovijad ning raamatukogu ei saa tagada võrgu turvalisust. Kasutaja vastutab ise oma sülearvuti hea käekäigu eest. WiFi kasutamisel tuleb järgida RRis kehtivaid EENeti võrgueeskirja reegleid ja häid tavasid. Avalikus võrgus on e-posti saatmiseks võimalik kasutada veebipõhiseid e-posti servereid. Lugemissaalid, rühma- ja tööruumid, fuajee ning konverentsikeskuse ruumid on valdavalt WiFi levialas.

WiFi probleemide korral:

 • Kontrollida, et sülearvuti WiFi oleks lubatud ja sisse lülitatud.

 • Veenduda ühendatust võrguga „nlib-lugejad“.

 • Pärast ühenduse loomist avada veebilehitseja, et pääseda ligi Rahvusraamatukogu reeglitele, kus saab viimase sammuna kinnitada reeglitega nõustumise, mis tagab ligipääsu internetile. Ilma nõusoleku kinnitamiseta ligipääs internetile puudub.

 • Veenduda, et arvuti IP aadress saadakse automaatselt, vastasel juhul ligipääs WiFi võrgule puudub.

 • Probleemide korral anna sellest palun teada saali konsultandile.

Dokumentidega töötamine

Kõik dokumendid (sh e-posti manuses, veebis, mälupulgal), mille muudatusi soovid salvestada, lae alla arvuti töölauale või dokumentide kausta. Kui avad dokumendi otse oma e-postkastist või veebist, siis tehtud muudatused ei salvestu. Soovitame vältida originaalfaili muutmist. Salvesta dokument kasutades "Salvesta kui..." ("Save as...") võimalust ning anna muudetud dokumendile uus nimi. Tulemuseks on kaks faili, millest üks on originaal ning teine muudetud versioon. Originaalfaili hoia alati oma e-posti kontol või USB pulgal ning muudatusi tee arvutis olevas koopial.

Töö lõpetades, soovitame arvutist välja logida, klikkides töölaual asuval "Log off" ikoonil.

Väljalogimisel kustuvad kõik salvestatud failid ja külastatud veebilehtede ajalugu.

Printimine lugejaarvutitest

Printimiseks saab igas lugemissaalis kasutada konsultandi juures asuvat printerit. Printimine on tasuline teenus, vt. hinnakirja
Samuti on võimalik kasutada pilvekeskkonda PrintinCity, kuhu võib dokumendid üles laadida ja printida lugemissaalides olevatesse PrintinCity seadmetesse (täpsem info https://ee.printincity.com/).

Veebist printides soovitame kasutada enne printima hakkamist printimise eelvaadet, kuna väljatrükk ei pruugi olla selline, nagu ekraanilt paistab. PDF-vormingus dokumendid soovitame salvestada töölauale, avada sealt ja anda alles seejärel printimiskäsk.

Skaneerimise ja koopiate tegemise kohta on info meie koopiateenuse lehelt.