Näitus: “Sina, õnnelik Austria… joonista! - Austria 25 aastat Euroopa Liidus” | National Library of Estonia

Näitus: “Sina, õnnelik Austria… joonista! - Austria 25 aastat Euroopa Liidus”

Austria suursaadik dr Julius Lauritsch avas  Eesti Rahvusraamatukogus karikatuurinäituse “Sina,  õnnelik Austria … joonista! - Austria 25 aastat Euroopa Liidus”.

Barokiajastu tuntud ütlus “Las teised peavad sõdu, sina, õnnelik Austria,  abiellu!” puudutab sajandeid Austriat valitsenud Habsburgide edukat abiellumispoliitikat. Väljend, „Sina,  õnnelik Austria“ on aga veelgi vanem ning seda kasutatakse meeleldi, et kirjeldada austerlasi kui eriti elurõõmsaid inimesi ning Austriat kui maad, mida soosib õnn. Kunstnikud peavad sellist klišeed küsitavaks. Nad näevad selles katset juhtida tähelepanu kõrvale ebameeldivalt tõelt ning ilustada probleeme. Karikatuurid sobivad suurepäraselt selleks, et teha nähtavaks poliitilisi seoseid ning tuua välja keerukaid arenguid. Seepärast on näituse pealkirjas muudetud ära tuntud ütlus nii, et sellest saab  „Sina, õnnelik Austria … joonista!“, sest paljudele meeldib pigem kriitiline suhtumine tegelikkusesse kui õnnelikku teeseldes valega elamine.

Näitus teemal „Austria 25 aastat Euroopa Liidus“ koondab kokku 38 karikaturisti tööd, mis oskuslikult pakendavad poliitilistesse kommentaaridesse Austria liitumisel Euroopa Liiduga seotud hirmud ja ootused, skandaalid ja lootused, soovid ja väljakutsed. Ühtlasi dokumenteerib näitus ka Austria ajakirjanduses esinevat stiilide paljusust  ja joonistuste mitmekesisust. Kremsi Karikatuurmuuseumi koostatud näitusel on väljas ligi 160 joonistust, mis on ilmunud erinevates Austria ajakirjades ja ajalehtedes.

 

Näitus Eesti Rahvusraamatukogu 7. korruse saksakeelsel lugemisalal jääb avatuks kuni 2020 aasta lõpuni.

Plakat ©Gerhard Haderer, EU, 1999