Kodulehelt

Uudistest

Kontaktidest

---

E-kataloog ESTER

Artiklite andmebaas ISE

Digitaalarhiiv DIGAR

Raamatukogu avatud E-R 10-20

L 12-19, P suletud

23.02 avatud kuni 17.00, 24.02 suletud 

Alates 1. jaanuar 2017 hakkas seni kehtinud sundeksemplari seaduse asemel kehtima säilituseksemplari seadus.

Säilituseksemplari seadus mõjutab kõiki väljaannete avaldamise ja kättesaadavaks tegemisega seotud osalisi: autorid, kirjastajad, trükikojad, auviste tootjad ja säilituseksemplari saavad raamatukogud.

Uue seadusega muutuvad sama oluliseks digitaalsed väljaanded, sõltumata nende praegustest ja tulevastest väljaandmise vormidest. Nende kogumine aitab luua terviklikku digitaalset kogu eesti kultuuripärandist.

Väljaandjad saavad oma teavikute säilitamiseks täiendava turvalise digitaalse säilituskeskkonna, mis võimaldab neil edastatud digiväljaandeid ja algmaterjali taaskasutada.

Olulisim muudatus on, et seadus algatab trükiste algmaterjali kogumise, et vältida tulevikus trükiste eraldi digimist. Suureneb riiklik panus digiväljaannete ja algmaterjali säilitamistegevuste toetamiseks.

Alates 01.01.2017 loovutatakse 4 säilituseksemplari varasema 8 asemel ning need loovutatakse Eesti Rahvusraamatukogule, kes edastab need ise säilitajatele, kelleks on Eesti Rahvusraamatukogu ise, Eesti Kirjandusmuuseumi Arhiivraamatukogu, Tallinna Ülikooli Akadeemiline Raamatukogu ja Tartu Ülikooli Raamatukogu.

Rahvusraamatukogule edastatud üks täiendav eksemplar on mõeldud digikoopia valmistamiseks ega kuulu säilitamisele.

Digitaalarhiivist säilituseksemplaride kättesaadavuse tagavad spetsiaalsed arvutiterminalid lisaks loetletud raamatukogudele ka Tallinna Tehnikaülikooli Raamatukogus.


 digitaalarhiiv digar