Kodulehelt

Uudistest

Kontaktidest

---

E-kataloog ESTER

Artiklite andmebaas ISE

Digitaalarhiiv DIGAR

Raamatukogu avatud E-R 10-20

L 12-19

P suletud

30. aprillil on raamatukogu SULETUD! 

Rahvusraamatukogus saab näha kõrgetasemelist illustratsioonikunsti

02.11.2017

Juba viiendat korda täituvad Eesti Rahvusraamatukogu peanäitusesaal, fuajeegalerii ja 6. korruse galeriid rahvusvahelise illustratsioonikunstiga. Tallinna 5. illustratsioonitriennaali näitusel eksponeeritakse üle 200 originaalillustratsiooni 74 autorilt, lisaks ka raamatuid.

Triennaalil osalevad Eesti, Läti, Leedu, Saksamaa, Venemaa, Poola, Soome, Rootsi, Norra ja Taani raamatukunstnikud. Sellest aastast alates osalevad kuraatori valikul samuti raamatukunstnikud väljaspoolt Läänemeremaid. Esmakordselt on eksponeeritud nii Hispaania, Itaalia, Iraani kui ka Valgevene illustraatorite tööd.

"Kõige paremad illustratsioonid püüavad leida isikliku, kordumatu võtme või tõlgendusviisi ehk koodi, millest läbilastuna iga jutt muutub ka looks kunstnikust enesest. Kas selle koodi juures on kõige tähtsam teatud kujundimaailm, figuuri- või materjalikäsitlus, kompositsioon või veel miski, polegi nii tähtis kui see, et tulemuseks on kordumatu, isikupärane raamat või nägemus sellest (näitusepildid ei jõua alati tingimata kaante vahele); et just selle kunstniku illustreeritud raamatu tunneb juba kaugelt ära. Uskumatu, et oma kordumatu isikupärani jõuab varem või hiljem iga illustraator, et unikaalseid stiile võib ja saab tekkida lõpmatu hulk," kirjutab kunstiteadlane Vappu Thurlow.

Triennaali eesmärk on tutvustada Läänemere regiooni parimaid illustraatoreid, näidata kunstiliselt kõrgetasemelist illustratsioonikunsti, pakkuda alternatiivi massikultuurile ja eksponeerida trükikunstist puutumata kunstnike loomingut. Käesolev aasta on kuulutatud laste ja noorte kultuuriaastaks, millega triennaal suurepäraselt haakub.

Rahvusvaheline žürii valib peapreemia laureaadi ja kümme võrdset diplomisaajat, lisaks antakse välja lisadiplomeid. 2017. aasta žürii tööst võtavad osa: Jüri Mildeberg ja Juss Piho Eestist, Gundega Muzikante ja Anita Paegle Lätist ning Piotr Socha Poolast. Muzikante, Paegle ja Socha loominguga saab tutvuda lähemalt autorite isikunäitustel Eesti Lastekirjanduse Keskuses.

Triennaali algatajad ja teostajad on Eesti Kujundusgraafikute Liit, Eesti Rahvusraamatukogu, Eesti Lastekirjanduse Keskus ja IBBY Eesti osakond. Triennaali toetavad: Eesti Kultuurkapital, Eesti Kunstnike Liit, Hasartmängumaksu Nõukogu, Hispaania Suursaatkond Eestis, Läti Vabariigi Suursaatkond Eestis, Poola Vabariigi Suursaatkond Eestis, Eesti Suursaatkond Moskvas, Eesti Peakonsulaat Peterburis, Eesti Suursaatkond Minskis. Peapreemia väljaandmist toetab Tallinna Kultuuriamet.

Näituse kuraator ja kujundaja on Viive Noor. Näituse kataloogi saab sirvida ka veebis. Näitus jääb avatuks 30. novembrini, k.a näitused Eesti Lastekirjanduse Keskuses.

Lisainfo:
Viive Noor, Eesti Kujundusgraafikute Liit, viivenoor at gmail dot com, 5557 9930
Ave Tölpt, näituste osakonna juhataja, Ave dot Toelpt at nlib dot ee, 5680 7150
Kerti Kulper, kommunikatsioonispetsialist, Kerti dot Kulper at nlib dot ee, 6307 254

 

 


 digitaalarhiiv digar