Eesti Rahvusraamatukogu - National Library of Estonia

 
Avaleht | Illustratsioonid vanaraamatus | Reisijuhid | Vaate- ja tarbegraafika | Postkaardid ja linnaplaanid

VAATE- ja TARBEGRAAFIKA
Litotehnikas paljundatud linnavaated omandasid 19. sajandi I poolel suure populaarsuse. Neid anti välja nii üksikute lehtedena, sarjadena kui ka albumitena.


Tallinna vaated. Värvilitod. Pariis, 1833.
Tallinna raamatu- ja kunstikaupluse omanik Domenico Avanzo tellis Pariisi kuulsatelt ja vilunud litograafidelt 1833. aastal 20-lehelise sarja Tallinna vaateid.
Joonistajateks olid Édouard-Jean-Marie Hostein, Jean-Baptiste Arnout, Isidore-Laurent Deroy jt., figuurid lisas Victor-Vincent Adam. Litograafiad trükiti Benard’i ja Bichebois’ vanema, vendade Thierryde ning Lemercier’ litograafiatöökodades Pariisis.
Aluseks võeti kaks Tallinna akvatintagravüüride sarja - 1828. a. valminud Theodor Gehlhaari (1805-1871) „Collection de XII vues ...” ja 1832-1833 anonüümselt, kahes osas välja antud „Erinnerung an Reval” ja ”Souvenir de Reval”. Tallinna meistritelt on laenatud motiivide üldjooned. Vaated on ümber töötatud, täiendatud ning loodud iseseisvad ja uue meeleoluga teosed.
Rahvusraamatukogu omab viit litot Pariisis valmistatud Tallinna vaadete sarjast.
Faksiimiled müügil Rahvusraamatukogu veebipoes.

Lorenz Heinrich Petersen. Värvilitod. 1860.
Taani päritoluga Tallinna kunstikaupmees ja litograaf. Andis joonistus- ja maalitunde, maalis tellimise peale portreid, joonistas Tallinna ja lähema ümbruse vaateid. Joonistused laskis ta litografeerida, enamjaolt Berliinis F. Schwabe litograafiatrükikojas. Müüki pandud albumid on tiitelleheta, trükkimisaasta märgitud harva, vaheldub lehtede valik.
Rahvusraamatukogus säilitatav “Album von Reval” sisaldab 13 värvilist litograafiat.

Tsaari-Venemaa mängukaardid. Värvilitod. Peterburi, 1830.
Konstantin Gribanovi
kujundatud mängukaartide komplekti kuulus 60 kaarti, sealhulgas Eestimaa (vt. kaardi esikülg ja tagakülg) ja Liivimaa kubermangu (vt. kaardi esikülg ja tagakülg) kujutavad.
Tervet komplekti saab vaadata siit: Tsaari-Venemaa mängukaardid
Originaal: Venemaa Rahvusraamatukogus Peterburis.
Грибанов, Константин Матвеевич (1797–?). Игральные карты императорской России. СПб.: Изд. М. О. Вольф, 1830 (СПБ.: Карточная фабрика при Александровской мануфактуре).

Vene impeeriumi geograafilised kaardid. Värvilitod. Peterburi, 1856.
Suveniirkomplekt Venemaa kubermangude geograafilistest kaartidest. Komplekti kuulub 82 kaarti, sealhulgas Eestimaa kubermang (vt. kaardi esikülg ja tagakülg) ja Liivimaa kubermang (vt. kaardi esikülg ja tagakülg).
Tervet komplekti saab vaadata siit: Tsaari-Venemaa geograafilised kaardid
Originaal: Venemaa Rahvusraamatukogus Peterburis.
Грибанов, Константин Матвеевич (1797–?). Набор географических карточек Российской империи. СПб.: Изд. М. О. Вольф, 1856 (СПб.: Карточная фабрика при Александровской мануфактуре).

Avaleht | Illustratsioonid vanaraamatus | Reisijuhid | Vaate- ja tarbegraafika | Postkaardid ja linnaplaanid
Eesti Rahvusraamatukogu harulduste kogu näitusesaal, Tallinn, Tõnismägi 2
avatud E-R 11-18 L 12-17

Eesti Rahvusraamatukogu - National Library of Estonia