Kodulehelt

Uudistest

Kontaktidest

---

E-kataloog ESTER

Artiklite andmebaas ISE

Digitaalarhiiv DIGAR

Raamatukogu avatud E-R 10-20

L 12-19

P suletud

 

Kogu koostis

| Eesti trükised | Baltica trükised | Lääne-Euroopa trükised |

 
 
Lääne-Euroopa trükised
 
Raamatukogu vanimad raamatud on hälltrükised e. inkunaablid - 15. sajandi keskpaigast kuni 1501. aastani trükitud raamatud, mida on kokku kaheksa. Need on keskaja teoloogide ja filosoofide (Petrus Lombardus, Lambertus de Monte, Hugo de Sancto Caro, Johannes Versor) tööd ladina keeles. RRis säilitatavast vanimast raamatust Postilla super quattuor Evangelia (Basel, 1482) on säilinud 32 lehefragmenti, mis avastati harulduste kogus 1977. aastal katkiste köitekaante seest. Vanim tervikuna säilinud raamat on 15. sajandi Kölni teoloogi Lambertus de Monte teos Copulata super tres libros De anima Aristotelis (Köln, 1486).
16. sajandi I poole trükiste - postinkunaablite e. paleotüüpide hulgas leidub väljapaistvate humanistide, teoloogide, kirikureformaatorite, filosoofide (Philipp Melanchthon, Rotterdami Erasmus, Johann Bugenhagen, Martin Luther, Tomasso Campanella jt.) ning kreeka-rooma kirjandusklassikute teoseid.
 
16.–17. sajandi raamatutest väärivad tähelepanu silmapaistvate trükkalite ja kirjastajate Elzevieride, Christoph Plantini, Aldus Manutiuse väljaantud ja nende järgi nime saanud raamatud – elseviirid, plantiinid, aldiinid.
 
Valdav osa kogust, üle 14 000 Lääne-Euroopa raamatu, pärineb 18. sajandist ja 19. sajandi esimesest kolmandikust, hõlmates kõiki tähtsamaid teadusalasid: teoloogiat, filosoofiat, ajalugu, õigust, poliitikat, sõjandust, ilukirjandust, keeleteadust, loodusteadusi jms.
Domineerivad saksakeelsed ja saksa keelealal väljaantud trükised, järgneb Prantsusmaa ja Madalmaade trükikodade toodang. Esile võib tuua kommenteeritud seadustekogusid, riikide ja organisatsioonide ajaloo käsitlusi, kirjandusklassikute tööde väljaandeid, s-h. antiikautorite töid, paljudes keeltes ilmunud piibleid koos tüüpiliste ja haruldaste köidetega, rohkelt illustreeritud reisikirju maailma eri paigust, Prantsusmaa ja Hollandi ülikoolides kaitstud dissertatsioonide ja saksa juhutrükiste konvoluute. Väärtuslikku teavet oma aja kohta leiab arvukatest universaalse sisuga ja erialastest leksikonidest.
 


 digitaalarhiiv digar