Kodulehelt

Uudistest

Kontaktidest

---

E-kataloog ESTER

Artiklite andmebaas ISE

Digitaalarhiiv DIGAR

Raamatukogu avatud E-R 10-20

L 12-19

P suletud

 

Kogu koostis

| Eesti trükised | Baltica trükised | Lääne-Euroopa trükised |

 

Baltica trükised

Eesti- ja Liivimaal välja antud või seda maa-ala käsitlevad saksa või muudes võõrkeeltes ilmunud tööd ehk nn. Baltica, kajastavad selle piirkonna ajalugu, õigust, loodust, majandust, keeleteadust. Esindatud on ka vaimulik, ilu- ja reisikirjandus.

Vanim Baltica trükis on Tallinna Pühavaimu kiriku eesti koguduse õpetaja Balthasar Russowi alamsaksakeelne Liivimaa kroonika Chronica der Prouintz Lyfflandt (1. tr. Rostock, 1578 ja 3. tr. Bart, 1584). Ligi 2000 Baltica trükise hulgas on ka teised ajalookroonikate esmatrükid (Liivimaa vanem riimkroonika, Läti Henrik, Th. Hjärne, S. Henning, Chr. Kelch), ning mitmed ajalooraamatud (G. Bergmann, C. v. Ceumern, G. H. Merkel, J. Chr. Petri, H. J. v. Jannau, A. W. Hupel, Fr. K. Gadebusch). Lisaks seadustekogumikele, määrustele, korraldustele, statuutidele sisaldab kogu piibleid, jutluse-, palve- ja lauluraamatuid. Kooliraamatutest on levinumad matemaatikaõpikud (M. Weber, J. D. Intelmann, J. Wolck) ning aabitsad ja keeleõpikud (A. Thor Helle, H. Göseken, A. W. Hupel). Leidub  käsiraamatuid ja teatmeteoseid põllumajandusest (J. Hermann, S. Gubert, W. Chr. Friebe, Fr. J. Klapmeyer, H. Fr. Dullo), loodusest (J. B. Fischer, W. Chr. Friebe, W. Drümpelmann), mesilaste pidamisest (Fr. W. v. Willmann), samuti kokaraamatuid (K. Fehre).
Väärtuslik täiendus Baltica kogule oli Heinrich Gösekeni eesti keele grammatika Manuductio ad Linguam Oesthonicam (Reval, 1660) fragmentide leid harulduste kogust 1996. aastal. Trükise lehti oli kasutatud 1747. aastal Jenas ilmunud Cicero kõnede köitmisel.
 
 

 

 


 digitaalarhiiv digar