Kodulehelt

Uudistest

Kontaktidest

---

E-kataloog ESTER

Artiklite andmebaas ISE

Digitaalarhiiv DIGAR

Raamatukogu avatud E-R 10-20

L 12-19

P suletud

 

Euroopa Raamatukogu avab uue veebiteenuse uurijatele ja teadlastele

27.06.2012

Ligipääs 200 usaldusväärsele allikale 46 Euroopa raamatukogust

Teadusringkonnad saavad unikaalse sidusjuurdepääsu 46 Euroopa riigi rahvus- ja ülikooliraamatukogude kollektsioonidele.

Euroopa Raamatukogu pakub nüüdsest ühe otsingusüsteemi kaudu ligipääsu enam kui 200 miljonile kõrgekvaliteedilisele allikale. Uurijatel on võimalus kiiresti ja lihtsalt leida, kasutada ja jagada laia materjalide valikut.
Teenus kuulutatakse avatuks LIBERi 41. aastakonverentsil Tartus, kus viibib üle 300 külalise. Eestist osalevad selles kogu Euroopat hõlmavas initsiatiivis Eesti Rahvusraamatukogu ja Tartu Ülikool.

“Oleme väga rahul, et selline suurepärane veebiteenus saab avalöögi just Tartu Ülikoolis LIBERi konverentsi ajal,” ütles Tartu Ülikooli Raamatukogu direktor Malle Ermel. “Meil on hea meel ka selle üle, et tänu osalemisele Euroopa Raamatukogus on meie kollektsioonid rahvusvaheliselt kättesaadavamad kui varem.”
Ka Eesti Rahvusraamatukogu peadirektor Janne Andresoo hindas uuenenud teenust ning avaldas lootust, et sellest saab väärtuslik akadeemiline allikas.
“Uuenenud Euroopa Raamatukogu, mis koondab esmakordselt nii ülikooli- kui ka rahvusraamatukogude kollektsioonid, avab põnevaid võimalusi uurijatele ja teadlastele kogu maailmas, sest korraga on võimalik otsida veelgi rohkema kõrgekvaliteedilise materjali hulgast.” 

Euroopa Raamatukogu võimaldab ligipääsu rohkem kui 10 miljonile digitaalsele objektile haruldastest raamatutest ja käsikirjadest pildi- ja videomaterjalini. Lisaks bibliograafilisele informatsioonile saab sealt lugeda 24 miljonit lehekülge täistekstilist sisu.
“Me töötame tuleviku raamatukogu nimel,” ütles Euroopa Raamatukogu Korralduskomitee juht ja Kopenhaageni Kuningliku Raamatukogu peadirektor Erland Kolding Nielsen. “Teadusringkonnad sõltuvad meist ja meie eksisteerime selleks, et neid teenindada. Euroopa Raamatukogu portaal kujundatigi ümber just nende vajadustest lähtudes.”

“Selleks, et uurijatel oleks võimalus ligi pääseda võimalikult suurele hulgale informatsioonile ja laiendada uurimisvõimalusi, on portaalist leitav ainestu teadusvõrkude ja veebisaitide kaudu API (Application Programming Interface) kanalite abil tasuta kättesaadav,” lisas Euroopa Raamatukogu direktor Louise Edwards.

 

Lähem teave:
Aubéry Escande, Euroopa Raamatukogu kommunikatsioonijuht
e-post: Aubery dot Escande at kb dot nl, tel. +31 703 140 824
Friedel Grant, Euroopa Raamatukogu toimetaja
e-post: Friedel dot Grant at kb dot nl, tel. +31 703 140 625

 

Taustainfo
1. Portaali avaüritus toimub 27. juunil Tartus LIBERi 41. aastakonverentsil.
Avaüritusel esinevad Kopenhaageni Kuningliku Raamatukogu peadirektor ja Euroopa Raamatukogu Korralduskomitee juht Erland Kolding Nielsen, LIBERi president Paul Ayris, CERLi juhatuse esimees Ulf Göranson ja Europeana arendusdirektor Harry Verwayen.
Portaali avaüritusel osalemiseks palume ajakirjanikel ühendust võtta Kristina Paiga (Kristina dot Pai at ut dot ee või telefonil 5554 4740).

2. Euroopa Raamatukogu (www.theeuropeanlibrary.org)
Euroopa Raamatukogu loodi 2005. aastal CENLi (Euroopa Rahvusraamatukogude Konverents) teenusena, et pakkuda ühise kataloogiotsingu kaudu Euroopa rahvusraamatukogude kollektsioone.
Uus Euroopa Raamatukogu on CENLi ja teiste juhtivaid raamatukogusid ühendavate organisatsioonide LIBER, CERL ja Europeana Foundation koostöö tulemus.
Portaal võimaldab keskse indeksi kaudu kiiret ja lihtsat ligipääsu Euroopa rahvusraamatukogude ja suure hulga ülikooliraamatukogude kollektsioonidele. Lisaks on loodud hulk abivahendeid uurijatele, näiteks võimalus eksportida kirjeid viidete haldamise teenuste kaudu ja laadida alla kõrgekvaliteedilisi metaandmeid. Euroopa Raamatukogu vahendab ka sisu Europeana jaoks.

Lisainformatsioon Euroopa Raamatukogu kohta teabelehes (inglise keeles).

Teate edastas Eesti Rahvusraamatukogu avalike suhete osakond
Annika Koppel, tel. 630 7260


 digitaalarhiiv digar