Kodulehelt

Uudistest

Kontaktidest

---

E-kataloog ESTER

Artiklite andmebaas ISE

Digitaalarhiiv DIGAR

Raamatukogu avatud E-R 10-20, L 12-19
Raamatuid saab tagastada Endla tn 3 E-P 7-22


 

Omanikumärgid vanaraamatus

Käesoleva kogumiku artiklid on seotud Eesti ja naabermaade ajalooliste raamatukollektsioonide omanikeringi uurimisega ning kunagiste era- ja perekonnaraamatukogude rekonstruktsiooniga.
Osa töist süveneb kogude kujunemise ajaloosse (Balti Keskraamatukogu Lätis, Rootsi Kirjandusseltsi raamatukogu Soomes, Voroneži Ülikooli Raamatukogu, Vilniuse Ülikooli - Academiae Vilnensis - Raamatukogu), teine osa analüüsib tänapäevani mitte säilinud, kuid taastada õnnestunud 17.-20. sajandi perekonna- ja eraraamatukogude fragmentide sisu (inglise bibliofiili Sir Hans Sloane'i raamatukogu, Tallinna anglofiilile krahv Conrad Joseph de Nussile kuulunud teosed, Ungari krahvide Esterh?zyde ning baltisakslaste, Palmse ja Sangaste mõisa von der Pahlenite ja von Bergide perekonnaraamatukogud).
Uurimisobjektiks on ka 18.-19. sajandi eesti, läti ja rootsi lugejate sissekirjutused ning 17. sajandi inglise memuaristi John Evelyni märkused raamatuis. Omanikumärki kui kunstiteost on kirjeldatud Tartu Ülikooli Raamatukogus leiduvate supereksliibriste näitel, mille kompositsiooniline ja dekoratiivne muutumine on esitatud omavahelises seoses ja mõjutatuna kunstistiilidest. Kogumiku viimane artikkel käsitleb Eesti Rahvusraamatukogus säilitatavat vanade eksliibriste kogu ja kollektsionääri märkmeid selles leiduvate eksliibriste paspartuudel ning tuvastab selle tähelepanuväärseima, Udo Ivaskiga seotud osa arenguloo ja viimase omaniku - tuntud Eesti kunstiteadlase Julius Genssi.
Kogumik koosneb 14 artiklist inglise, eesti ja vene keeles, kokkuvõtetest eesti ja inglise keeles ning rikkalikust pildimaterjalist. Kogumiku autorid on vanade ja haruldaste raamatute spetsialistid ning raamatuloolased Eestist, Lätist, Leedust, Soomest, Venemaalt ja Suurbritanniast. Käesolevas väljaandes avaldatud uurimusi tutvustati esmakordselt teaduskonverentsil Eesti Rahvusraamatukogus ning samal aastal trükitud teesides „Omanikumärgid vanaraamatus: Ajalugu. Kirjeldamine. Atribueerimine” (Tallinn, 2002).
Kogumiku koostaja Larissa Petina (sünd. 1949. a.), Ph.D., lõpetas 1972. aastal Tartu Ülikooli vene filoloogina, töötab Eesti Rahvusraamatukogus alates 1973. aastast (22 a. haruldaste raamatute osakonna juhataja, alates 2005. a. vanemteadur). Üle 20 teadusliku publikatsiooni on põhiliselt seotud 19. saj. vene kirjandusliku albumi poeetikaga, 19.-20. saj. Tallinna vene kultuuriseltside raamatukogudega, Põltsamaa lossi omaniku krahv A. Bobrinski raamatukoguga ning haruldaste raamatute ja raamatu omanikumärkidega Eesti raamatukogudes. Rahvusvaheliste konverentside korraldaja, Raadio-4 saadete „Ex libris” vanaraamatute sarja koostaja.
ISBN 978-9949-413-20-1
178 lk
pehmekaaneline 175x250 mm
Tallinn : Eesti Rahvusraamatukogu, 2008

Hind : 9.60 EUR

« Tagasi tootevalikusse Telli


RRi näitused digitaalarhiiv digar