Kodulehelt

Uudistest

Kontaktidest

---

E-kataloog ESTER

Artiklite andmebaas ISE

Digitaalarhiiv DIGAR

Raamatukogu avatud E-R 10-20, L 12-19
Raamatuid saab tagastada Endla tn 3 E-P 7-22


 

Maailma raamatukogude ajalugu

“Maailma raamatukogude ajalugu” on vene raamatukoguteadlase Boriss Volodini teine ja paraku viimane monograafia. „See on imetlusväärne teos, autori opus magnum, mille taolist ei ole üheski teises keeles,” väidab saksa kirjandusteadlane, Hertsoginna Anna Amalia Raamatukogu direktor Michael Knoche.
Kõnealuse uurimuse muudab eripäraseks selle meetod - autor on lähtunud raamatukogust kui institutsioonist, mis koondab, säilitab ja vahendab mingi sootsiumi jaoks olulist informatsiooni, täites seega tema funktsionaalse mälu rolli. Samal ajal iseloomustab iga ühiskonna raamatukogunduspraktika ka ühiskonda ennast, selle arengutaset, vaimseid prioriteete, demokraatlikkust, kultuurisidemeid jmt. Analüüsides raamatukogutüüpide teket ja arengut konkreetses sotsiokultuurilises kontekstis on , Boriss Volodin kirjutanud mitte üksnes raamatukogude ajaloo, vaid ka ühiskonnauurimusliku teose. Aine määratut mahtu arvestades - seda nii kronoloogiliselt kui ka geograafiliselt - osutus see võimalikuks vaid seetõttu, et autor on keskendunud kõige olulisemale, murrangulistele ja tähendusrikastele sündmustele, mis on mõjutanud nii raamatukogu kui ühiskonna arengut mingis kultuuriareaalis.
Siit ka selle raamatu eesti keelde tõlkimise põhjendus - kui jätta muu hulgas kõrvale tõik, et meil puudus seni üldse omakeelne raamatukogude ajaloo ülevaade. Kuid oli teinegi põhjus just selle monograafia eestindamiseks. Peterburis sündinud ja hariduse saanud Boriss Volodin tunnetas end teravalt ja valuliselt eurooplasena ning vaatamata sellele, et kõnealusele raamatule on iseloomulik europotsentristliku lähenemisviisi puudumine, on ta just seetõttu väga tabavalt suutnud iseloomustada kaht meiegi raamatukogude arengu jaoks olulist perioodi. Need on 19. sajandi teadusraamatukogu teke Saksa kultuuriruumis ja raamatukogu Nõukogude impeeriumis, mil temast sai eeskätt võimu teostamise instrument.
Piret Lotman
Vene keelest tõlkinud Piret Lotman
ISBN 9949-413-05-2
440 lk
kõvakaaneline 170x240 mm
Tallinn : Eesti Rahvusraamatukogu, 2005

Hind : 17.20 EUR

« Tagasi tootevalikusse Telli


RRi näitused digitaalarhiiv digar