Kodulehelt

Uudistest

Kontaktidest

---

E-kataloog ESTER

Artiklite andmebaas ISE

Digitaalarhiiv DIGAR

Raamatukogu avatud E-R 10-20, L 12-19
Raamatuid saab tagastada Endla tn 3 E-P 7-22


 

Arvutid, internet, WiFi

Lugejaarvutid | Välisseadmed | Dokumentidega töötamine |
| Printimine lugejaarvutitest | WiFi

Lugejaarvutite kasutamist reguleerib Arvutitöökoha kasutamise eeskiri.
Vaata ka:
Arvutitöökoha kasutamise eeskiri vene keeles
Arvutitöökoha kasutamise eeskiri inglise keeles

Tarkvara seadete muutmine ja lisatarkvara paigaldamine on keelatud.

Lugejaarvutid

RRis on lugejate kasutuses eri tüüpi arvutitöökohad:

 1. otsinguarvutid, mis sisaldavad veebilehitsejat Chromium, kontoritarkvara LibreOffice (eestikeelne), Adobe Readerit (ingliskeelne), ID-kaardi tarkvara (eestikeelne), arhiivide haldamise tarkvara (eestikeelne). Otsinguarvutites (mitte multimeediaarvutites) kustutatakse kasutajate töölaua andmed pärast väljalogimist. Pärast töö lõpetamist ja väljalogimist ei ole enam võimalik kasutajakonto alla salvestatud materjali taastada!
 2. multimeediaarvutid, mis sisaldavad veebilehitsejat Mozilla Firefox, kontoritarkvara OpenOffice (ingliskeelne). Multimeediaarvutites saab vaadata CD ja DVD plaate.
  8. korrusel kartograafia- ja geograafia saalis on arvuti ArcGIS Desktop 10 tarkvaraga, mis aitab koostada ja kujundada uusi kaarte. Arvuti sisaldab veebilehitsejat Mozilla Firefox ja kontoritarkvara OpenOffice
 3. autoriseeritud töökohad, kus saab lugeda sundeksemplarina laekuvaid e-raamatuid ja teavikuid, millele väljaandja on seadnud juurdepääsupiirangud ning mis asuvad digitaalarhiivis DIGAR. Autoriseeritud töökohal puudub võrguühendus ja väljatrüki tegemise võimalus.

Muud seadmed

Lugemis-TV 5. korruse kataloogide ruumis
2 mikrofilmilugejat 5. korruse kataloogide ruumis

 Välisseadmed

 • ID-kaardi luger
 • DVD/CD mängija saab saali konsultandilt
 • USB-pesad
 • audio sisend/väljund
 • eesti/vene klaviatuur
   

Dokumentidega töötamine

Kõik dokumendid (sh e-posti manuses, veebis, mälupulgal), mille muudatusi soovite salvestada, laadige alla terminali töölauale või dokumentide kausta. Kui avate dokumendi otse oma e-postkastist või veebist, siis tehtud muudatused ei salvestu. Vältige originaalfaili muutmist, kasutage selleks "Salvesta kui..." võimalust ning andke muudetud dokumendile uus nimi. Tulemuseks on kaks faili, millest üks on originaal ning teine muudetud versioon. Originaalfaili hoidke alati oma e-posti kontol või USB pulgal ning muudatusi tehke arvutis olevas koopial.

Töö lõpetades, soovitame arvutist välja logida, klikkides ekraani paremal allservas asuval nupul . Väljalogimisel kustuvad kõik salvestatud failid ja külastatud veebilehtede ajalugu.

Printimine lugejaarvutitest

Veebist printides soovitame kasutada enne printima hakkamist printimise eelvaadet, kuna väljatrükk ei pruugi olla selline, nagu ekraanilt paistab. Juhul kui soovite otse veebist printida mahukat PDF-vormingus dokumenti (alates 30 lk), siis suure tõenäosusega terminal hangub, taaskäivitub või annab veebilehitsejas teate. Et seda vältia, tuleb veebis olev PDF-dokument salvestada töölauale, avada ja seejärel printida.

WiFi

WiFi kasutamine on kõigile RRi lugejatele ja külastajatele tasuta, kasutusaeg ei ole piiratud. Tegemist on avaliku võrguga, kuhu võivad ühenduda kõik soovijad ning raamatukogu ei saa tagada võrgu turvalisust. Kasutaja vastutab ise oma sülearvuti hea käekäigu eest. WiFi kasutamisel tuleb järgida RRis kehtivaid EENeti võrgueeskirja reegleid ja häid tavasid. Avalikus võrgus on e-posti saatmiseks võimalik kasutada veebipõhiseid e-posti servereid. Lugemissaalid, fuajee ja konverentsikeskuse ruumid on valdavalt WiFi levialas.

WiFi probleemide korral:

 1. Kontrollida, et sülearvuti WiFi oleks lubatud ja sisse lülitatud.
 2. Veenduda ühendatust võrguga - „nlib-lugejad“.
 3. Pärast ühenduse loomist avada veebilehitseja, et pääseda ligi Rahvusraamatukogu reeglitele, kus saab viimase sammuna kinnitada reeglitega nõustumise, mis tagab ligipääsu internetile. Ilma nõusoleku kinnitamiseta ligipääs internetile puudub.
 4. Veenduda, et arvuti IP aadress saadakse automaatselt, vastasel juhul ligipääs WiFi võrgule puudub.


RRi näitused digitaalarhiiv digar